Klaus půjde k soudu. A uvidí se tam s "atentátníkem" Vondroušem

26.04.2013 16:56

Bývalý prezident Václav Klaus se nejspíš ocitne před soudem. Má svědčit v případu Pavla Vondrouše, který minulý rok v září v Chrastavě na tehdejší hlavu státu sedmkrát vystřelil z kuličkové pistole. Okresní soud v Liberci nařídil hlavní líčení na 6. června. Vondrouš by mohl dostat trest od šesti měsíců do šesti let ve vězení.

Klaus půjde k soudu. A uvidí se tam s "atentátníkem" Vondroušem
Foto: hns
Popisek: Prezident Klaus a útočník Vondrouš, ilustrační koláž
reklama

Státní zástupce klade v obžalobě Vondroušovi za vinu, že na Klause sedmkrát vystřelil ze vzdálenosti méně než jednoho metru, přičemž nejméně čtyři rány zasáhly pravou paži prezidenta. Klaus podle žalobce utrpěl zhmožděniny kůže s mírným otokem a bolestivostí. K hlavnímu líčení předvolal mimo jiné Klause a muže z prezidentovy ochranky. Podle Vondroušova advokáta Jiřího Vyvadila je téměř jisté, že soud na návrh obžaloby Klause skutečně předvolá. 

Airsoftová pistole není smrtící zbraň. Střelba z ní je hra

Vyvadil s tvrzením žalobce nesouhlasí a například namítá, že airsoftová pistole, kterou Vondrouš použil, není smrtící zbraň. "Je běžnou výbavou pro sportovce - fanoušky, kteří se jejím prostřednictvím odreagovávají: Střílejí na sebe a hlásí zásahy. Je určena pro střelbu na osoby a jde o hru," dodal advokát.

Státní zástupce ale Vondroušův čin nedávno překvalifikoval z výtržnictví na násilí proti úřední osobě. Za to by mohl šestadvacetiletý dělník dostat až šest let vězení.

Vondrouš upozornil na to, že politici nenaslouchají lidem

Státní zástupce podal obžalobu v polovině dubna. Šestadvacetiletý muž vystřelil na prezidenta loni v září při otevírání nového mostu v Chrastavě. Prezident procházel davem lidí, v němž na něj čekal Vondrouš oblečený v maskáčích. Z bezprostřední blízkosti na Klause vypálil sedm plastových kuliček. Poté odešel, aniž by ho ochranka zastavila. Zadržela ho až policie za několik desítek minut. Čin měl upozornit na to, že politici nenaslouchají lidem.

Kvůli střelbě na prezidenta v Chrastavě rezignoval ředitel hradní ochranky Jiří Sklenka a krajský státní zástupce začal dva členy policejní ochranné služby stíhat za porušení povinnosti strážní služby. Klaus jejich stíhání zastavil.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vfe, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moravec lhal. Zde je důkaz. Kauza Prymula má po show ČT nový rozměr

21:02 Moravec lhal. Zde je důkaz. Kauza Prymula má po show ČT nový rozměr

Moderátor Václav Moravec se zřejmě dopustil fámy, když informoval o slavné vyšehradské schůzce. Celá…