Klaus se odvrací od vlády. Dochází mu trpělivost

31.08.2012 9:23

Nad vládou premiéra Petra Nečase (ODS) se stahují mraky. Nyní víc než kdy předtím. Odvrací se od ní už i prezident Václav Klaus a podle politologa Lukáše Jelínka se může stát, že se k vládě otočí zády někdo z koaličních poslanců. Napsal to v deníku Právo.

Klaus se odvrací od vlády. Dochází mu trpělivost
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident ČR Václav Klaus
reklama

Klaus v minulosti vládu několikrát zachránil, zároveň si nikdy nezapomněl rýpnout do Nečase. Nyní hlava státu kritizuje zvyšování DPH i odvolání policejního prezidenta, které podle Klause povede k destabilizaci policie, ale i české politiky.

Záruka, že nebude prolomena restituční hranice, je pro Klause důležitá

Prezident si také stanovil podmínku, za jaké bude ochoten podepsat zákon o církevních restitucích. Předsedové koaličních stran se musí zaručit, že nebude prolomena restituční hranice 25. února 1948. Klaus se obává o Benešovy dekrety a nároky sudetských Němců.

Pokud by Klaus zákon vetoval, nepotěšil by přátele z iniciativy D.O.S.T., ani kardinála Dominika Duku. Mohl by také povzbudit nespokojené koaliční poslance, kteří zatím hlasovali s vládou. Přesto má Klaus dost důvodů pro potopení vlády. Nečasova slova, že prezidentovy názory hraničí s ekonomickou debilitou, tomu jen přidala.

Podle Jelínka i jiných odborníků, kteří vidí do zákona, nemůže Klaus myslet garanci vážně. Je to ale cesta, jak si nad sporným zákonem umýt ruce. Připravuje si půdu pro to, aby mohl diktovat tón pravicové politice, protože ODS a TOP 09 dostanou v příštích volbách od voličů pěkný výprask.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vfe

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ruská ambasáda vydala stanovisko na americkém Facebooku. Orkán reakcí by srovnal panelák se zemí

15:14 Ruská ambasáda vydala stanovisko na americkém Facebooku. Orkán reakcí by srovnal panelák se zemí

ParlamentníListy.cz v pondělí mapovaly reakce fanoušků předsedy ODS na jeho facebookovém profilu pot…