Klaus se podle Havlova tajemníka chová jako rozmazlené děcko

11.02.2013 13:50

Prezidenta Václava Klause za jeho nedávná vyjádření o jeho předchůdci Václavu Havlovi ostře zkritizoval někdejší Havlův blízký spolupracovník Vladimír Hanzel. Klaus, který na počátku března z Hradu po deseti letech odejde, se podle Hanzela chová jako "rozmazlené děcko, kterému berou hračku". Někdejší Havlův kolega z protikomunistického disentu a do nedávna ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) připomněl, že je nesmyslné označit Havla za "jakobína", Klaus k jakobínství přirovnal Havlovu ideologii.

Klaus se podle Havlova tajemníka chová jako rozmazlené děcko
Foto: hns
Popisek: Bývalý Havlův tajemník Vladimír Hanzel

Klaus, který měl se svým prezidentským předchůdcem dlouhodobé názorové shody, v rozhovoru pro polský týdeník Do Rzeczy Havla označil za extrémního levičáka, který bořil existující lidský řád. V rozhovoru, který je umístěný na Klausových internetových stránkách, také do kontrastu staví Havlův "kosmopolitismus" a "výbojný zahraničně-politický intervencionismus (a humanitární bombardování)" se svou vlastní "důvěrou ve stát" a svým "respektem ke kterékoli zemi světa".

"Člověk, který je stále ještě prezidentem našeho státu, se chová jako utržený z řetězu. Úplně ztratil soudnost," napsal v reakci pro média Havlův tajemník Hanzel. Klausovi je podle něj jasné, že se zakrátko změní v zapomenutou epizodní figurku, kdežto Havel bude stále víc považován za jednu z největších osobností novodobé české historie. Žárlivost na Havla je tak Klausovým největším hnacím motorem, který jej ale "plnou parou žene do propadliště dějin", míní Hanzel.

Podle Klausova rozhovoru pro polský časopis Havel také trh nazýval hokynářstvím, místo demokracie chtěl elitářskou postdemokracii, místo konzervatismu a tradičních hodnot prosazoval modernistické boření existujícího lidského řádu. "Byla to spíše ozvěna francouzského jakobínství než britský konzervativní princip klasického liberalismu. Bylo to extrémní levičáctví," vysvětloval v týdeníku Klaus.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: joh

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Proč se nemůžete domluvit????????????????

Pane poslanče, ANO nevolím, jsem volič SPD, ale Vás osobně uznávám a vím, že jste pro lidi udělal mnoho dobrého. Vysvětlete mi prosím, proč se nemůžete domluvit na účinné spolupráci s SPD? Je to tím, že SPD je jednoznačně na straně národa a slušných lidí, zatím co ANO to hraje na všechny strany? Neb...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Odpad, jedovatá zmije? Tak mluvili nacisté o Židech, vzkazuje Žantovský. A cenzor Kartous v Radě ČT?

7:37 Odpad, jedovatá zmije? Tak mluvili nacisté o Židech, vzkazuje Žantovský. A cenzor Kartous v Radě ČT?

TÝDEN V MÉDIÍCH Z patnácti uchazečů vybraných Volebním výborem zvolí Sněmovna pět nových členů Rady …