Klaus se prý v Londýně sešel se stíhaným Savovem

22.06.2015 9:20

Bývalý prezident Václav Klaus v Londýně ve druhé polovině května navštívil stíhaného podnikatele Františka Savova, informoval dnes server Neovlivní.cz. Schůzka se uskutečnila krátce před dalším kolem soudního jednání o vydání podnikatele ke stíhání do Česka. Potvrdil ji Petr Macinka z Institutu Václava Klause. Konala se na Savovovu žádost. Účast Klause při soudním líčení Macinka vyloučil.

Klaus se prý v Londýně sešel se stíhaným Savovem
Foto: redakce
Popisek: František Savov

Podnikatelovo vydání žádá Česko, kde je stíhán pro krácení daní a legalizaci výnosů z trestné činnosti. Savov obvinění odmítá, jde prý o snahu zmařit jeho obchodní aktivity. Tvrdí, že proti němu vedou kampaň média vlastněná vicepremiérem a ministrem financí Andrejem Babišem (ANO).

Ten dnes veřejnoprávním médiím řekl, že o schůzce Klause se Savovem nevěděl. „Samozřejmě to je podivuhodné, proč pan prezident jde za trestně stíhaným člověkem, který nás tady okradl o stovky milionů na daních,“ poznamenal.

Podle Savovova mediálního zástupce Jana Hrubeše potvrzuje Babišovo prohlášení, že proces je vykonstruovaný a má politické pozadí. „Jak jinak si vysvětlit, že jeden z nejvyšších ústavních činitelů ČR nectí presumpci neviny a předjímá rozhodnutí nezávislého soudu? Jak může mít místopředseda vlády ČR informace o stále probíhajícím vyšetřování, aby mohl dělat taková prohlášení? Pan Babiš zcela otevřeně a veřejně odsoudil nevinného člověka, aniž vůbec začal soud,“ napsal ČTK Hrubeš.

Klausovi podle serveru dělal při letu do Británie doprovod manažer ze Savovova vydavatelství. Macinka nicméně zdůraznil, že exprezident neletěl do Londýna jen kvůli podnikateli. Obsah rozhovoru Klaus ani Savov nekomentovali.

Prý nemá v Česku zaručeno právo na spravedlivý proces

Soud v Londýně v polovině června o vydání Savova nerozhodl. Další jednání se uskuteční 2. července a může na něm padnout závěrečný verdikt. Po vynesení závěrečného rozhodnutí mohou přijít i odvolání a začátek odvolacího řízení se dá očekávat nejdříve na přelomu roku.

Savov v minulosti řekl, že se před českou justicí neskrývá. Je prý přesvědčen, že v Česku nemá zaručeno právo na spravedlivý proces.

Podle vyšetřovatelů Savov spolu s dalšími podezřelými vytvářel fiktivní daňová přiznání, aby získal nárok na odpočet daně z přidané hodnoty. Proti zahájení stíhání podal ústavní stížnost, kterou soud v únoru odmítl. V dubnu zamítl i Savovovu stížnost proti zajištění 648 milionů korun z podnikatelova účtu. Právě tuto škodu totiž podle názoru vyšetřovatelů způsobil.

Savov je známý především jako majitel vydavatelství Mladá fronta, do jehož portfolia patří například deník E15, týdeník Euro, časopis Lidé a Země, některá dětská periodika či odborné lékařské časopisy.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

Jak chcete zabránit tomu, aby lidé odcházeli do předčasných důvodů?

A není to zcela pochopitelné, když se jim to vyplácí? A nepřijde vám nefér, že tu rostou důchody, ale i třeba vaše mzdy a spousta poctivě pracujícíh dělá stále za almužnu nebo za míň, než jsou třeba důchody? A proč se zvyšují dávky převážně - nejvíce důchodcům? Co třeba rodiny s dětmi? Těm naopak v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

A zase o kousek  evropštější. Fiala představil, jak voličům sebere jeden den

16:32 A zase o kousek evropštější. Fiala představil, jak voličům sebere jeden den

Vláda dnes schválila ústavní novelu a nový předpis o správě voleb, předpokládající mj., že by se vol…