Klaus st.: Já roušku nenosím. Karanténa? To nebylo potřeba. Ekonomika padne o 10–15 procent

17. 3. 2020 10:27

Ke koronaviru a krizi jím způsobené se na serveru Echo24 vyjádřil bývalý prezident Václav Klaus. Vyzval, aby se lidé nesmáli těm, kdo panikaří. A dodal, že nenosí roušku. Ekonomika se podle něho propadne o 10 až 15 % a bude velice těžké v této době prosadit škrty. A dojde k nějaké reflexi v EU? „Paní von der Leyenová bude stejně šílená, poslanci Evropského parlamentu budou stejně šílení jako dneska,“ prohlásil bývalý prezident.

Klaus st.: Já roušku nenosím. Karanténa? To nebylo potřeba. Ekonomika padne o 10–15 procent
Foto: Daniela Černá
Popisek: Václav Klaus
reklama

Klaus konstatoval, že se jedná o nový fenomén. „Něco, co jsem já za svých 78 let života nezažil,“ pravil s tím, že pamětníci španělské chřipky jsou povětšinou již po smrti, takže už v podstatě nikdo nemá zkušenosti. Společnost je dle něho konfrontována s novým vývojem, pravil bývalý prezident. „Něco, co považovali za neodstranitelné ze svých životů, najednou odstraněno prostě bude,“ vysvětlil, na co si lidé budou muset zvyknout, a přidal možnost, že lidé budou sedět měsíc doma. A jiní se naopak ocitnou v první linii, i když nechtějí, za což by jim Klaus chtěl vyjádřit poděkování.

Anketa

Dělá Babišova vláda dost pro zvládnutí virové krize?

92%
8%
hlasovalo: 32520 lidí

Dodal, že strach nemá. „Tohle nemám. Taky doma nemám roušku. Někdo se podivoval, jak to, že nenosím roušku. O mně je všeobecně známo, že na lyžích nenosím helmu. To je taková moje polemika s takzvaným principem předběžné opatrnosti, který přes zelenou ideologii ovládl náš svět,“ prohlásil bývalý prezident s tím, že namístě není přehnaná bagatelizace ani panika.

„Je to něco za něco, Angličané pro to mají krásné slovo trade-off. Volba je osobní, volí každý jednotlivec. I vy se rozhodujete, jestli jdete na rozhovor se mnou bez roušky a nevyžadujete roušku po mně. Zatím je to osobní trade-off. A je na politicích, jestli se rozhodnou předepsat roušku celému národu, nebo ne. Strašně těžké rozhodnutí,“ popsal své uvažování.

Fotogalerie: - Vymetený Hrad i podhradí

Všichni se bojí nákazy koronavirem. Pražský hrad u...
Areál Pražského hradu je uzavřen
Paní, co nabízela obědy u jedné z restaurací v pod...
Domy na Pohořelci
Schody z Loretánské na Úvoz
Zelepené dveře na Zámeckých schodech

Panika je podle něho logická, když nikdo takovou epidemii nezažil. „Nejsme všichni psychicky vyvážení. Že slabší jedinci panikařit musí, je skoro dané, neposmívejme se jim, prosím,“ vyzval Klaus. Dle něho by stačila opatření, která vláda zavedla v pátek 13. 3., ta nedělní už dle Klause nejsou třeba. Doplnil, že v dnešní informační době jsou politici pod neustálým tlakem. Bojí se prý ale toho, že díky opatřením na boj s koronavirem budou okleštěny lidské svobody.

Zpochybnil také, že by koronavirus mohl znamenat, že padne například Green Deal, řka, že takováto očekávání byla už při krizi v roce 2008, při migrační krizi nebo kolem brexitu. „A nic. Takže já už žádný průlom nečekám. Paní von der Leyenová bude stejně šílená, poslanci Evropského parlamentu budou stejně šílení jako dneska,“ prohlásil.

V ekonomice Klaus varoval, že vláda nemá rezervy na krizi a dnes už škrty politicky těžko protlačí. Je si jistý, že ekonomika půjde do záporných čísel a odhadl, že poklesne o 10 nebo až 15 %.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: kas
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Fik ho. Babiš na TV Nova setnul Hamáčka nejtvrdší zbraní

21:41 Fik ho. Babiš na TV Nova setnul Hamáčka nejtvrdší zbraní

Andrej Babiš vystoupil ve večerních zprávách na TV Nova. Odmítl se omluvit. Vakcíny řeší. Bez občanů…