Klaus už nechce vstupovat do debaty o církevních restitucích

12.04.2012 7:38

Prezident Václav Klaus už nehodlá vstupovat do politické debaty o církevních restitucích. Pokládá ji za uzavřenou. Klaus to napsal kardinálovi Dominiku Dukovi v dopise k jeho dvouletému působení v úřadu pražského arcibiskupa. Klaus v souvislosti s vládním návrhem zákona o majetkovém vyrovnání státu s církvemi minulý týden uvedl, že si klade otázku, zda je zvolený princip koncepčně správný.

Klaus už nechce vstupovat do debaty o církevních restitucích
Foto: Ladislav Carda
Popisek: Václav Klaus přednášel na Žofínském fóru
reklama

Klaus v dopise poznamenal, že z jeho výroku byla vytvořena mediální kauza. Jeho slova se prý lišila od toho, co napsali různí komentátoři v médiích. "Nemám ale už v úmyslu do dnešní politické debaty vstupovat, protože ji pokládám za uzavřenou," napsal prezident.

Co všechno církvím vrátit?

Někteří kritici vládnímu návrhu vyčítají, že na finanční kompenzace nyní stát nemá. Opoziční ČSSD například navrhla, aby poslanci z návrhu vypustili peněžitou náhradu 59 miliard korun, kterou má stát církvím vyplácet 30 let s inflačním navyšováním.

"Nemyslím si, že otázka církevního narovnání je, jestli si to teď můžeme dovolit. To mne trápí méně. Od nepaměti si kladu otázku, nakolik je to koncepčně správně zvolený princip, a v tomto smyslu tam řadu otazníků vidím," řekl před týdnem novinářům Klaus. Dodal, že koncepčnost dává do spojitosti s rozsahem.

Návrh předpokládá, že církve dostanou 56 procent bývalého majetku. Naopak stát je přestane po přechodné době financovat. Normu nyní projednává sněmovní ústavně-právní výbor.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk, mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Politickým neziskovkám už ani korunu! Padla výzva premiérovi. A je zde otevřený dopis

14:35 Politickým neziskovkám už ani korunu! Padla výzva premiérovi. A je zde otevřený dopis

Publicista Alexandr Vojta se obrátil na vládu Andreje Babiše (ANO) a navrhl jí, kde najít peníze na …