Klaus vetoval zákon o trestní odpovědnosti firem. Jde prý jen o módu

18.11.2011 12:36

Prezident Václav Klaus vetoval zákon, který se týká trestní odpovědnosti právnických osob. Podle něj je to akorát alibismus, když se tvrdí, že za trestným činem stojí firma. Popírá to prý skutečnost, že trestného činu se může dopustit jen konkrétní člověk.

Klaus vetoval zákon o trestní odpovědnosti firem. Jde prý jen o módu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Václav Klaus

"Trestné činnosti se může dopustit pouze konkrétní člověk, nikoli instituce. Jsem přesvědčen, že proti alibismu v podobě nehledání konkrétního viníka má stát bojovat a ne mu dávat průchod," zdůvodňuje prezident Václav Klaus svůj krok.

Vetoval tak zavádění trestní odpovědnosti u právnických osob, což je podle něj jakousi „módní tendencí". "Připouštím, že některá odsouzeníhodná jednání jsou v praxi prováděna prostřednictvím právnických osob. Zavedení jejich trestní odpovědnosti však nic neřeší, velmi pravděpodobně jen postihne nevinné," míní prezident.

Související: Ministr Pospíšil: Trestní odpovědnost právnických osob? Kvůli EU

Klaus také vyzval poslance, aby spíše hledali způsob, jak skutečně potrestat pravé viníky. Zákon o trestné odpovědnosti například firem připravil ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil a obsahuje přes osmdesát trestných činů, za které by bylo možné právnické osobě zabavit majetek nebo zakázat činnost. Díky tomu by se mohly trestat činy, u kterých se zatím lidé odvolávali na rozhodování kolektivních orgánů firem.

"Z pohledu Hospodářské komory ČR je důležité, aby tento nový právní institut nebyl zneužíván v konkurenčním boji mezi podnikateli jako prostředek nekalé konkurence a zároveň aby to nepřineslo zvýšení administrativní zátěže pro podnikatelské prostředí," uvedl již dříve mluvčí komory Petr Kopáček. Poslanci ale mohou 101 hlasy prezidentovo veto přehlasovat.

Čtěte více:

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pan

Jaroslav Foldyna byl položen dotaz

školní docházka

K čemu by pomohlo, kdyby byla povinná školní docházka do 18? Tak by šli dotyční na sociálku o 3 roky později a mezitím by jen zabírali místa těm, co chtějí studovat. Teď se víc než kd jindy totiž ukazuje, že kapacity škol jsou nedostačující.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zahradil a bývalý poradce Klíma. Výživná debata o dezinformacích a buzeraci

6:05 Zahradil a bývalý poradce Klíma. Výživná debata o dezinformacích a buzeraci

Bývalý vládní zmocněnec Michal Klíma na twitteru zmínil, že rezignace na čelení dezinformacím přináš…