Klause čeká zajímavý finiš. Rozhodne o jeho politické budoucnosti, míní Pehe

17.10.2011 10:48 dop.

Za týden se začne odpočítávat posledních pět set dní Václava Klause v úřadu prezidenta. Politolog Jiří Pehe v komentáři pro deník Právo soudí, že půjde o mimořádně zajímavý finiš vzhledem k tomu, jak se rozmohly celosvětové protesty proti sociální nerovnosti a hamižnosti velkých korporací, inspirované americkým hnutím Okupujte Wall Street.

Klause čeká zajímavý finiš. Rozhodne o jeho politické budoucnosti, míní Pehe
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Václav Klaus

K jakémusi rozuzlení se blíží zdánlivě nepřekonatelný antagonismus současnosti. „Na jedné straně stojí neoliberální víra v neviditelnou ruku trhu, kterou prý, jak tvrdí i Václav Klaus, omezují v podobě zbytečných intervencí přebujelé státy. Na straně druhé sílí volání částí západních společností po regulaci kapitálu a rovnoměrnější distribuci bohatství," připomíná politolog Jiří Pehe v komentáři pro deník Právo.

Právě v této atmosféře bude probíhat posledních pět set dní Václava Klause v úřadu prezidenta, které se začnou odpočítávat přesně za týden. „Klaus si ´liberálně´ přeje, aby se trhu státy nepletly do cesty, ale zároveň ´konzervativně´ stále víc vzývá národní stát a tradiční hodnoty. Možná nám vysvětlí, jak si renacionalizovaný stát, opírající se o ´tradiční hodnoty´, s nadnárodním kapitalismem poradí," ironicky podotýká Pehe.

Psali jsme:
Svět vyšel do ulic. ODS a Hrad: Anarchie, smrt demokracie
Lidi nejsou zboží, hanba Západu. Prahu zasáhne Světová revoluce

Domácí úklid by stejně závisel na globální neviditelné ruce trhu

Politolog vidí ale hlavní potíž v tom, že i kdyby pravicoví souputníci Klause v současné vládě našli vedle gest skutečnou vůli k úklidu v „mafiánském" kapitalismu našeho prý suverénního státu, jehož otcem je právě Klaus, bude výsledek nakonec stejně dost záviset na globální neviditelné ruce trhu.

Připomíná totiž, že žijeme v zemi, jejíž ekonomika je závislá na exportu montoven postavených na našem území nadnárodními korporacemi a na finančním zdraví bank, jejichž „matky" se nacházejí v zemích, nad nimiž se výhrůžně tyčí prsty ratingových agentur. Klausovy zásluhy o znovuzavedení stranické demokracie a tržního hospodářství tak mohou relativizovány ještě víc než dosud.

Svět při Klausově odchodu může připomínat kvas z roku 1968

Je to dáno především obrazem země, která je po 22 letech s Klausem prolezlá korupcí i mnoha dalšími sociálně-patologickými jevy. „Samostatnou kapitolou je namyšlený čecháčkovský provincialismus, k čemuž Klaus svým ´intelektuálním´ a politickým obskurantismem v posledních letech značně přispívá," poznamenává Pehe.

Podle politologa současný vývoj naznačuje, že až Klaus bude v březnu 2013 končit, může svět spíše připomínat kvas z roku 1968, v němž se odcházející prezident už bude jevit jako symbol éry, která dost neslavně skončila nejen u nás. „To také rozhodne o jeho případné politické budoucnosti, plánuje-li opravdu nějakou po zhruba osmi tisících dnech, které v té době bude mít za sebou v nejvyšších státních funkcích," domnívá se Pehe.

K věci:

Klaus vyzdvihl národní uvědomění a tradiční hodnoty

Národní stát není veteš, hlásá Klaus stejně jako TGM 

Klaus vyzval k razanci na severu. Rath: Ať vyrazí v tanku s Hájkem 

Foto: Hans Štembera

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jih

Vaše rady nad zlato

Dobrý den, nemáte to jako politici lehké, na druhou stranu, jste za vodou, takže mimo realitu běžných lidí. Myslíte, že rady typu, více se oblečtě, méně se koupejte v teplé vodě... jsou k něčemu jinému, než že pobouří lidi? Ono to totiž vypadá, že vám úplně chybí sociální cítění nebo nevim.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Jsi zmr*d.“ Je tu skutečně vážné varování mocným. Daniel Landa už vidí, co hrozí

16:05 „Jsi zmr*d.“ Je tu skutečně vážné varování mocným. Daniel Landa už vidí, co hrozí

Lidé podle Daniela Landy poslední dva roky žijí ve strachu. Strachu, co s nimi bude, protože systém …