Klausova amnestie je světový unikát, myslí si Wagnerová

21. 2. 2013 21:16

V pořadu Hyde Park na ČT24 byla senátorka a bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová. Diváky zajímala hlavně amnestie prezidenta Václava Klause, její dopady a možná žaloba za velezradu.

Klausova amnestie je světový unikát, myslí si Wagnerová
Foto: hns
Popisek: Senátorka Eliška Wagnerová.
reklama

Dnes se konalo veřejné slyšení Senátu ohledně amnestie. „Zazněla tam celá paleta názorů lidí, kterých si vážím,“ objasnila Wagnerová. „Rozhodně nejde na politický útok na prezidenta republiky,“ odmítla.

Žaloba za velezradu podle Wagnerové ještě není dokončena. Nejedná se jenom o amnestii. „Je to nepodpis dodatku k Lisabonské smlouvě, další bod je, že nepodepsal protokol, který se váže na sociální chartu,“ jmenovala Wagnerová. Klaus také podle ní neuposlechl rozhodnutí Nejvyššího správního soudu. „A pak je tam samozřejmě ta amnestie,“ doplnila.

Jednoho z diváků zajímalo, proč zákony procházejí Poslaneckou sněmovnou prostou většinou a není dáno, že musejí být přítomny alespoň dvě třetiny poslanců. „V tomto je Česká republika standardní zemí. Stálo by to ale za úvahu u prezidentského veta nebo vrácení zákona Senátem,“ myslí si senátorka.

Tajemník prezidenta Ladislav Jakl prohlásil, že na amnestii se nepodílel žádný právník, autoři ale prozrazeni nebyli. „To je pak smutná výpověď o tom, jak se realizovaly kompetence prezidenta, s jakou liknavostí se k nim přistupovalo,“ uvedla Wagnerová.

Senátorka pátrala po podobných amnestiích, které proběhly v Evropě. Trestní řízení zastavovala jediná – v Rakousku z roku 1985. Jenže zastavovala trestní řízení trvající třicet let. „Jednoznačně jde o světový unikát,“ řekla k tomu Wagnerová.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: joh
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Minář? Ne, Dan Landa! padlo. A scéna, jak zpěvák utřel ČT

15:22 Minář? Ne, Dan Landa! padlo. A scéna, jak zpěvák utřel ČT

„Větší šanci na přetáhnutí voličů ANO a SPD mají aktivity Dana Landy než Mikuláš Minář z chvilek,“ z…