Klausová nezná diplomatické řemeslo, míní kníže. Zemanův návrh odmítá

28. 3. 2013 12:17

Ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg odmítl možnost, že by do křesla velvyslance na Slovensku zasedla Livia Klausová. Jako první dámy si jí Schwarzenberg velmi vážil, ale diplomatem se podle jeho názoru má stát někdo, kdo zná diplomatické řemeslo, což v případě bývalé první dámy neplatí. Zprávu přináší server Aktuálně.cz.

Klausová nezná diplomatické řemeslo, míní kníže. Zemanův návrh odmítá
Foto: Hans Štembera
Popisek: Livia Klausová
reklama

"Paní Klausové si velice vážím, vynikajícím způsobem reprezentovala zemi po boku svého manžela, ale vždy jsem zastával názor, že ředitelem zastupitelského úřadu musí být někdo, kdo je profesionál a kdo zná diplomatické řemeslo," řekl.

Schwarzenberg a Zeman musí najít shodu

Ve vyjádření pro Českou televizi Schwarzenberg připomněl, že prezident podle ústavy není tím, kdo předkládá návrhy na jmenování velvyslanců. Toto právo náleží právě ministru zahraničí a Schwarzenberg odmítá navrhnout právě Livii Klausovou. Jmenování velvyslanců ovšem musí stvrdit prezident, takže lze očekávat politické střety nad touto otázkou.

Nabízí se otázka, zda ze strany prezidenta Zemana nejde o odměnu pro Livii Klausovou za to, že se někdejší první dáma postavila jednoznačně na jeho stranu v prezidentské kampani. Před druhým kolem prezidentské volby prohlásila, že by byla ráda, aby ji nahradil někdo, kdo mluví jenom Německy. K tomu se sluší dodat, že lékařka  Therese Schwarzenbergová hovoří několika jazyky.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To se Flegrovi vymklo z ruky: Zavřít, sledovat, lidi to chtějí, psal. A přišel náraz

9:22 To se Flegrovi vymklo z ruky: Zavřít, sledovat, lidi to chtějí, psal. A přišel náraz

Profesor Jaroslav Flegr uspořádal na svém facebooku anketu na téma podpory radikálních opatření prot…