Klausův Jakl nemilosrdně shrnuje 10 let našeho členství v EU

08.04.2014 13:26

Nad tím, jak se po jedenácti letech členství v Unii změnil v naší zemi život, se zamýšlí dlouholetý spolupracovník bývalého prezidenta Václava Klause Ladislav Jakl v článku napsaném pro ParlamentníListy.cz. V Česku se podle něj rozpadá politický systém, korupce narostla o celou dimenzi díky penězům z bruselských fondů a přestože svobody jsou denně víc a víc omezovány dalšími zákazy, kvótami, limity a regulacemi, zločinnost roste dál. Dochází k závěru, že bruselské fráze se podobají těm komunistickým, protože jsou produktem stejného myšlení.

Klausův Jakl nemilosrdně shrnuje 10 let našeho členství v EU
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ladislav Jakl, tajemník bývalého prezidenta Klause

Jakl vzpomíná na to, jaké sliby jsme slyšeli před referendem o vstupu do EU. Že Evropská unie zajistí svým členům prosperitu, bezpečí a svobodu, jak zatočí s korupcí a vymýtí zločinnost, jak napraví pokřivenou justici a vylepší politickou kulturu.

Do protikladu s tehdejšími sliby dává realitu dneška, která podle něj vypadá takto: „O politické kultuře škoda mluvit, protože se v přímém přenose rozpadá sám politický systém. Korupce vyrostla o celou jednu ohromnou dimenzi, nabídnutou korupčními penězi z bruselských fondů. Zločinnost vesele roste dál, svobody jsou denně víc a víc omezovány dalšími zákazy, kvótami, limity a regulacemi.“

Jakl odhaluje pravou příčinu podle něj směšné tváře EU

Podle Jakla se EU za 10 let změnila a dál posunula směrem k centralizovanému unifikovanému superstátu, jehož základní charakteristikou je demokratický deficit. Nadšený z takového vývoje není. Proč? „Takzvaný demokratický deficit a svobodu omezující sociální inženýrství se totiž vzájemně potencují. Domnívám se, že toto vzájemné potencování je nejvlastnější charakteristikou dnešní evropské integrace. Je to pravý kořen místy směšné a místy hrozivé tváře dnešní Evropské unie.“

Závěrem dochází k závěru, že kampaně a fráze jsou vnějším projevem vnitřní touhy mnoha lidí vybudovat nový svět podle svých představ i třeba na úkor svobody druhých. „Bruselské fráze a kampaně nejsou úlety několika hloupých úředníků. Jsou tolik podobné těm z dob komunismu, protože jsou plodem stejného myšlení,“ domnívá se a dodává: „Člověk zůstal stejný a vždy si sebou nese podobné vybavení. Ale v některých dobách a systémech se jeho sklon preferovat záruku na štěstí před svobodou projeví silněji. Silněji, ale bez fantazie, je to nakonec vlastně vždy stejné.“

Celý text Ladislava Jakla najdete zde

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Všude jako v Bruselu. Bodání, vraždy, popravy. „Popírají to. Nebo hůř, tvrdí, že je to dobře.“

11:30 Všude jako v Bruselu. Bodání, vraždy, popravy. „Popírají to. Nebo hůř, tvrdí, že je to dobře.“

„Původní bílé křesťanské evropské obyvatelstvo je nahrazováno migranty stále se zrychlujícím tempem,…