Klausův exkolega objevil: Lidé nepracují, zanedbávají důchodce a kradou

17.04.2013 11:31 | Zprávy

Publicista a glosátor politického dění, předseda strany Občané.cz a někdejší blízký spolupracovník Václava Klause Petr Havlík na blogu Aktuálně.cz připomíná dílo britského historika Edwarda Gibbona s názvem Úpadek a pád Římské říše. Havlík v některých bodech Gibbonovy knihy vidí paralely s dnešní politickou a společenskou situací v České republice.

Klausův exkolega objevil: Lidé nepracují, zanedbávají důchodce a kradou
Foto: obcane.cz
Popisek: Petr Havlík

Dílo Edwarda Gibbona pochází z roku 1775. Autor v něm popsal základní příčiny pádu starověkého římského impéria. "Co to jen připomíná?" ptá se Havlík a vyjmenovává závěry, ke kterým britský historik došel. A ačkoli to na svém blogu nezmiňuje explicitně, je patrné, že svojí otázkou naráží na současné poměry v Česku, které vykazují stejné znaky.

Vzorem jsou populisté a pokrytci

Gibbon mezi příčiny rozpadu římského impéria zahrnuje například to, že valná většina obyvatel preferuje zábavu před prací, že senioři jsou zanedbáváni a lidé pečují více o domácí mazlíčky než svoje staré rodiče. Stejně škodlivým faktorem pro společnost je prý i to, že tradiční role otců jako živitelů rodiny je zanedbávána a množí se rozvrácené vztahy a svobodně žijící matky bez otců.

Havlík vidí paralelu s dnešní dobou i v tom, co Gibbon popsal jako stav, kdy lidé pilně pracující jsou zesměšňováni a jako vzor se staví prázdní pokrytci, populisté, pochybní umělci a tak zvané celebrity. Negativní roli hraje podle Gibbona, kterého Havlík cituje, i rostoucí daňové zatížení obyvatelstva, klesající úroveň vzdělání a růst státního dluhu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

Aktuálně.cz , blog , Havlík

autor: adr

Ing. Viktor Vojtko, Ph.D. byl položen dotaz

Vy pořád řešíte jen nějakou regulaci obsahu na internetu

Ale řešíte problém i z opačného úhlu, kdy se nejen z internetu vytrácí svoboda slova a názoru? Mě přijde, že se dnes už nahlas nesmí říci, co si opravdu myslíte. Nemyslím nezákonné věci, ale prostě svůj názor, který třeba zrovna vaše vláda nebo většinová společnost neuznává. To ale pak přeci není žá...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Trump se naštval na Putina: Hezky mluví a pak všechny bombarduje

19:31 Trump se naštval na Putina: Hezky mluví a pak všechny bombarduje

Americký prezident Donald Trump v neděli prohlásil, že pošle na Ukrajinu rakety protivzdušné obrany …