Klausův exporadce žasne nad ODS: Oni si ani nevšimli, že je tu krize

17.08.2013 13:11

Exporadce prezidenta Václava Klause a publicista Tomáš Haas, který už před několika lety předpovídal konec ODS, na blogu Aktuálně.cz nyní píše o tom, že se od roku 2010 zvýšil vliv kmotrů na politiku strany. A také o nepochopitelném kroku strany, která nechce dovolit řadovým členům, aby se zapojili do její záchrany. ODS prý vůbec nevnímá to, že republika prožívá hlubokou krizi.

Klausův exporadce žasne nad ODS: Oni si ani nevšimli, že je tu krize
Foto: Hans Štembera
Popisek: Výkonná rada ODS
reklama

„V ODS se nezměnilo nic. Jen se strmě zvýšil vliv kmotrů na politiku strany. Ti, kterých se na počátku svého předsednictví obával i Petr Nečas, se náhle objevili v nejdůležitějších pozicích ODS a vlády," konstatuje Haas.

Od té doby strana utrpěla další a další porážky, píše exporadce Klause. „Druhého kola politicky nejvýznamnějších voleb v ČR v poslední době, první přímé prezidentské volby, se už ODS ani nezúčastnila. Žalostně propadla," píše Haas.

Odmítají diskusi

Exporadce bývalého prezidenta navíc nechápe, že strana půl roku po prezidentských volbách nepřipravila jedinou analýzu svého debaklu - prezidentské volby jako by prý nebyly. „ODS i nadále odmítá diskuzi o příčinách svého sestupu na dno politické propasti. I nadále chce situaci řešit tím, že členské základně nedovolí do řešení vstoupit a současné vedení, produkt let špatného vedení strany, rozpadu a ztráty směru, má být znovu tím zachráncem," pokračuje publicista.

ODS podle Haase nevnímá ani to, že republika prožívá hlubokou politickou krizi. To dokládá fakt, že stranické špičky hovoří o tom, že není čas na svolávání kongresu, ten se prý má konat až po volbách.

Hrají vlastní hru, ale zůstanou na hřišti sami

Strana si prý napíše nová pravidla, nový program, který bude návratem k tomu dvacet let starému, kdy ODS ovládala politickou scénu a kdy se budoucí problémy začaly jen nejasně rýsovat. Povede boj proti několik let zesnulému „hlavnímu nepříteli" Václavu Havlovi a jeho „pohrobkům". „Nalinkuje si své vlastní hřiště", na kterém bude podle těch „nových vlastních pravidel", hrát stejný team, který ODS do této situace přivedl, píše Haas.

„Jsem zvědav, co bude ODS dělat, až zjistí, že na tom svém vlastním hřišti zůstala sama a skutečný zápas se hraje někde jinde, hrají ho jiné teamy, hraje se o jiný pohár a hraje se před tribunou plnou diváků. Ale myslím, že i potom ODS najde lék - další 'návrat ke kořenům'. Jen nevím, kde ty 'kořeny', kteří ji ještě budou volit, sežene," uzavírá na svém blogu Tomáš Haas.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: adr

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nic nemáte a zde je důkaz. Explukovník rozstřelil BIS Vrbětice

10:38 Nic nemáte a zde je důkaz. Explukovník rozstřelil BIS Vrbětice

Jak to s Vrběticemi bylo a hlavně nebylo, vysvětluje ve své nové analýze nezávislá zpravodajská agen…