Klausův institut o sjezdu ČSSD: Marxistickou veteš neodhodili, ale aspoň odmítli havlismus

19.03.2013 16:03

Sociální demokracie je komentáře Institutu Václava Klause (IVK) ke sjezdu ČSSD stranou etatistickou, jejímž bytostným zájmem je vládnout, nikoliv stranou, která chce maximum osobní svobody. Sociální demokracie ale podle institutu obstála v tom, že odmítla koncepci Jiřího Dienstbiera a nahradili ho ve vedení strany racionálně se chovajícím Milanem Chovancem. Klausův institut v souvislosti s personálními změnami píše o "havlistickém elitářství".

Klausův institut o sjezdu ČSSD: Marxistickou veteš neodhodili, ale aspoň odmítli havlismus
Foto: Ladislav Carda
Popisek: Nezvolený Jiří Dienstbier na 37. sjezdu ČSSD
reklama

Komentář staví ČSSD do role strany, která "nevěří lidskému úspěchu, nevěří úspěšným, nevěří, že úspěch může vytvářet bohatství. Ve svém štítě mají zabudovaný Balzacův - snad jen literární - výrok, že za každým velkým bohatstvím je schován velký zločin."

Zároveň je prý sociální demokracie stranou, která se za svůj socialismus stydí, a proto se k němu nehlásí. A nedávný sjezd ČSSD z tohoto stylu podle komentáře nevybočil ani ideově, ani personálně.

Odmítli havlistické elitářství

"Otázkou je, jaké vybočení v současné konstelaci přicházelo v úvahu. Posunutí blairovským směrem k politickému centrismu, odhození zbytků marxistické veteše či přehodnocení nadšení z expanzívní fiskální politiky asi ne. Posunutí bylo vlastně možné jen jedním směrem a v tomto smyslu je pro ČSSD a pro celou politickou scénu asi dobře, že nakonec nenastalo," uvádí komentář Klausova institutu.

Jediným možným posunem bylo podle komentáře "adoptování principů nepolitické politiky a havlistického elitářství a přechod od klasických socialistických receptů na pozice antistranické utopie, která má pouze zakrýt nevolenou vládu mocných zájmových skupin".

A v tomto směru prý sjezd obstál, což bylo vyjádřeno i personálně: odmítnutím koncepce dosavadního místopředsedy a "oblíbence mediálních struktur" Jiřího Dienstbiera a jeho nahrazení "racionálně se chovajícím" plzeňským hejtmanem Chovancem.

V rozporu s keynesiánskými principy

Institut se zamýšlí také na zvyšování daní, které ČSSD uvedla jako jeden z bodů svého hospodářského plánu. Podle komentáře to znamená "více státu a méně lidské svobody".

Institut připomíná ještě jeden bod plánu sociální demokracie. "Nejzajímavější na celém daňovém konceptu ČSSD, který má být hned po – pro ně vítězných – volbách v červnu 2014 realizován, je to, že zapomněli na své plány na snižování DPH, že počítají s dalším růstem daňové zátěže, tentokrát především v oblasti přímých daní, a to bez ohledu na to, že se naše ekonomika nachází ve stavu – teď už nikoli krátkodobé – recese. To je v příkrém rozporu s keynesiánskými principy proticyklického působení fiskální politiky státu (které IVK samozřejmě nesdílí), ale od strany, která se ke keynesiánství tak horlivě hlásí, je to zvláštní posun," stojí v komentáři.

"Srdci našich socialistů jsou evidentně bližší nezaměstnaní na podporách než ti, kteří mají odvahu živit se živnostenským podnikáním jako OSVČ. Proto jim budoucí vláda ČSSD hodlá osekat výdajové paušály a nutit je platit minimální daň (ať jste ve ztrátě nebo v zisku)," uzavírá institut.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: adr
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Piráti? Psychoušové a bonzáci! A šéfky TOP 09 se bojím. Podívejte se na ni, má to v očích! U Xavera vystoupila novinářská „šlechta“

17:26 Piráti? Psychoušové a bonzáci! A šéfky TOP 09 se bojím. Podívejte se na ni, má to v očích! U Xavera vystoupila novinářská „šlechta“

Komentátor Petr Holec se domnívá, že strana Pirátů je stranou, která je založená na bonzáctví. Předs…