Klid zbraní je nyní vyloučen, ukrajinská vláda připravuje mobilizaci ekonomiky pro případ války

23.01.2015 12:58

Boje na východní Ukrajině neutichají a proruští povstalci dali najevo, že hodlají „posunout“ linii fronty tak, aby ukrajinská armáda nemohla ostřelovat Doněck. Povstalci ji totiž obviňují z útoků, na které doplácejí civilisté. Obyvatelům města to podle Týdne.cz sdělil vůdce vzbouřenců Alexandr Zacharčenko. Vláda také na příkaz premiéra Jaceňuka připravuje mobilizaci ekonomiky pro případ války a činí opatření k zamezení pronikání diverzních skupin na sousedící oblasti konfliktu.

Klid zbraní je nyní vyloučen, ukrajinská vláda připravuje mobilizaci ekonomiky pro případ války
Foto: ČT
Popisek: Ukrajinský expremiér Jaceňuk

Povstalečtí velitelé také tvrdí, že na doněckém letišti, které po tvrdých bojích padlo do rukou proruských separatistů, byla nalezena těla cizích žoldnéřů "v uniformách NATO". Podle zpráv ruských i ukrajinských médií plány na nová diplomatická jednání nejsou a jednání o klidu zbraní je údajně nyní vyloučeno. Mluvčí povstaleckých jednotek Eduard Basurin agentuře TASS sdělil, že armáda za posledních 24 hodin ostřelovala čtyřiatřicetkrát obytné čtvrti donbaských měst a zabila 15 civilistů.

Vládní vojáci prý pokračují i v ostřelování doněckého letiště, které ve čtvrtek obsadili vzbouřenci. Při dnešním raketovém útoku ztratili podle Basurina separatisté 24 mužů. Podle Kyjeva narušili ve stejné době naopak separatisté dojednané příměří víc než stokrát, uvádí Týden.cz.

Basurin doněckým novinářům řekl, že po dobytí doněckého mezinárodního letiště byla ve čtvrtek v troskách objevena mrtvá těla zahraničních žoldnéřů ze států Severoatlantické aliance. O které země se konkrétně jedná, mluvčí neuvedl. "Pod troskami nového terminálu jsme našli těla v uniformách NATO. Podle nalezených věcí jde o příslušníky privátních armád, které působí v roli ukrajinských diverzních skupin," řekl Basurin.

Vzbouřenci chtějí zamezit ostřelování města ukrajinskou armádou

Boje jsou prý prakticky vedeny po celé linii fronty, uvedla agentura Unian. Podle ukrajinského poslance Semjona Semenčenka by armáda měla přestat s "pasivním vyčkáváním" a přikročit k zasazování úderů do hloubi povstaleckého území.

Zacharčenko se podle informací Týdne.cz setkal s obyvateli Doněcka, kde ve čtvrtek zahynulo 13 lidí při minometném útoku na tramvajovou a trolejbusovou zastávku. Prohlásil údajně, že povstalecké velení má v úmyslu "posunout" frontu dál od největšího donbaského města, aby znemožnilo armádě ostřelovat jeho obytné čtvrti. O dojednání klidu zbraní se prý snažit nebude.

Schůzka takzvané minské kontaktní skupiny, která by měla kromě zastavení palby zajistit i stažení těžké výzbroje z fronty, je podle ruských i ukrajinských zdrojů v nedohlednu.

Jaceňuk: Vláda připravuje mobilizaci ekonomiky pro případ války

Připravit mobilizační plány národního hospodářství pro případ války dnes přikázal šéfům ukrajinských oblastí premiér Arsenij Jaceňuk. Zároveň oznámil, že vláda rozhodla o zvýšené ostraze strategických objektů po celé zemi. Podle ukrajinských médií byly už hlídky posíleny ve východoukrajinském Charkově, kde v minulých týdnech došlo k několika pumovým atentátům.

Šéfové oblastí by měli každý pracovní den zahájit analýzou aktuální bezpečnostní situace, řekl Jaceňuk. "Situace není jednoduchá. Našim úkolem je plně ochránit klíčové objekty infrastruktury, které mají strategický význam pro město, oblast i stát," upozornil premiér.

Šéf ukrajinské Rady národní bezpečnosti a obrany Oleksandr Turčynov dnes novinářům řekl, že pumové útoky a pokusy o ně policisté zaznamenali i v Oděské a Záporožské oblasti, které sousedí s neklidným Donbasem. "Teroristická hrozba se stává realitou. Proto je třeba bez jakékoli paniky zajistit náležitá protiteroristická opatření," řekl Turčynov.

Podle agentury Unian Kyjev postupně utahuje i smyčku kolem povstaleckých území, aby zabránil pronikání diverzních skupin. Omezuje dopravní spojení se zbytkem Ukrajiny a buduje kontrolní posty na přístupových komunikacích.

Podle dnešní zprávy Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) ale podobné kroky ohrožují možnosti humanitární pomoci obyvatelstvu postiženému válkou, opatření se dotkne i pracovníků humanitárních agentur OSN a dalších mezinárodních organizací.

 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: dkr, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Euro ne! Dřel jsem jak mezek, očesali by mě. Já jsem Češka jak poleno, chci korunu. Petice Svobodných s Trikolorou a Soukromníky oslovila Čechy. Rychle roste

4:38 Euro ne! Dřel jsem jak mezek, očesali by mě. Já jsem Češka jak poleno, chci korunu. Petice Svobodných s Trikolorou a Soukromníky oslovila Čechy. Rychle roste

Jsem Češka jako poleno, měli bychom mít svoji měnu. V Německu na euru prodělali kalhoty! Euro? Celý …