Kmoníček se pustil do Gabala: Tohle je vůbec to nejhloupější, co můžeme udělat

6. 4. 2017 19:11

Moderátorka Světlana Witowská přivítala ve čtvrtečním Interview ČT24 nového českého velvyslance ve Washingtonu Hynka Kmoníčka. Kmoníček promluvil o 45. prezidentovi USA Donaldu Trumpovi, ale otevřel také téma barbarského útoku v Sýrii. Pustil se přitom do poslance zvoleného za KDU-ČSL Ivana Gabala.

Kmoníček se pustil do Gabala: Tohle je vůbec to nejhloupější, co můžeme udělat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Hynek Kmoníček, český velvyslanec v USA
reklama

Americký prezident Donald Trump přivítal ve Spojených státech čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Nepřivítal ho ovšem v Bílém domě, nýbrž na půdě svého domova na Floridě. Čínská strana s tím měla problém, ačkoli podle Kmoníčka chtěl Trump možná říci, že setkání mimo Bílý dům chápe jako svého druhu přátelské gesto. Otázkou ovšem je, co bude dál v americko-čínských vztazích.

„Američané se domnívají, že dlouhodobě prohrávají v obchodních vztazích s Čínou. Z tohoto hlediska si Čína může počkat... Čína si může říci, my víme, kdo u nás bude prezidentem za deset let. Američané to nevědí, takže my si můžeme počkat. Ale jak vidno, jednání už probíhají,“ upozornil Kmoníček.

Trump totiž dal najevo, že je ochoten vytahovat z rukávu takové karty, jako je zpochybnění politiky jedné Číny. Tuto politiku Trump zpochybnil ještě před nástupem do úřadu a pro Čínu to možná bylo varování. I proto možná byla ochotná usednout s Trumpem k jednomu stolu takhle relativně brzo.  

Až se prezident Zeman setká s Donaldem Trumpem, počítá se s tím, že k setkání dojde ve Washingtonu. Pokud by k němu ovšem došlo na Floridě, Praha by si to prý vykládala jako přátelské gesto. V tuto chvíli mu zbylo asi devět stran témat.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

„Kromě bezpečnosti, situace v NATO nebo boje s Islámským státem je to takové malinkaté téma – totiž otázka: zkrachoval Westinghouse, nebo nezkrachoval. A pokud zkrachoval, či nezkrachoval, co to znamená pro nás,“ nastínil Kmoníček.

Pár slov padlo také k útoku s použitím chemických zbraní. Změní tento útok něco na vztahu Washingtonu k syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi?

„Pokud se podaří prokázat, že existuje nějaká spojitost mezi útokem a vládou Bašára Asada, případně že k tomu Asad dal nějaký povel, tak by to zcela jistě změnilo vztah Washingtonu k Asadovi. Z druhé strany nevím, proč by to teď Bašár Asad dělal, když konečně dosáhl před třemi dny toho, po čem tak dlouho volal,“ prohlásil Kmoníček. Narážel tím na americké prohlášení, že konec Bašára Asada ve funkci prezidenta už není prioritou.

Rusové v tuto chvíli stojí za svým spojencem – Bašárem Asadem – a věří tomu, co říká, totiž že vybuchl sklad chemických zbraní v držení rebelů. Pokud by se snad ukázalo, že to není pravda, byl by to problém i pro Rusko. 

Kmoníček nevidí sebemenší důvod k rušení české ambasády v Sýrii, po čemž volá poslanec Ivan Gabal. „To nejhloupější, co můžu udělat, je uzavřít si jediný komunikační kanál, který posléze otevře někdo jiný. Pan poslanec Gabal už dlouho volá po uzavření české ambasády v Sýrii, ale neřekl, jaké výhody nám to přinese,“ kroutil hlavou Kmoníček.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hřib a Drahoš opět dráždí čínského draka. Vytvořili děkovné VIDEO a Tchaj-wan ho zveřejnil. Diplomaté nevěří svým očím

19:13 Hřib a Drahoš opět dráždí čínského draka. Vytvořili děkovné VIDEO a Tchaj-wan ho zveřejnil. Diplomaté nevěří svým očím

"Bylo by prospěšné, kdyby váš národ mohl být zapojen ve Světové zdravotnické organizaci." To řekl se…