Kněz Halík na německé ambasádě převzal státní vyznamenání

21.10.2019 20:10

Katolický kněz Tomáš Halík převzal dnes na německém velvyslanectví v Praze Kříž za zásluhy, který mu udělil německý prezident Frank-Walter Steinmeier. Na Twitteru o tom informoval německý velvyslanec Christoph Israng. Halík německé státní vyznamenání obdržel za zásluhy o česko-německé smíření a angažovanost za spravedlivou občanskou společnost i dialog mezi národy a náboženstvími.

Kněz Halík na německé ambasádě převzal státní vyznamenání
Foto: David Hora
Popisek: Tomáš Halík na přednášce v Písku
reklama

„Spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier udělil dne 18. srpna 2019 Tomáši Halíkovi Kříž za zásluhy I. třídy Záslužného řádu Spolkové republiky Německo. Předání řádu proběhlo dnes, na den přesně 41 let po tajném vysvěcení Tomáše Halíka na kněze v Erfurtu,“ uvedl Israng.

Velvyslanec podotkl, že Halík je polemický teolog a že jeho názory mohou rozdělovat. Připomněl v té souvislosti Halíkův negativní postoj k tomu, aby se ve svatovítské katedrále konala zádušní mše za zpěváka Karla Gotta, který byl velmi populární i v Německu. Rozdílné názory na některé věci ale podle Isranga nemohou zakrýt zásluhy českého kněze o smíření mezi Čechy a Němci.

Sociolog, filozof, kněz a profesor Univerzity Karlovy Halík, který patří ve světě k uznávaným křesťanským intelektuálům, obdržel už například v roce 2012 státní vyznamenání v Polsku, a to za výjimečný přínos k rozvoji polsko-českého kulturního dialogu a spolupráce s katolickými kruhy. V roce 2014 získal za snahu o mezináboženský dialog Templetonovu cenu a o dva roky později mu univerzita v Oxfordu udělila jako teprve čtvrtému Čechovi čestný doktorát. V roce 2017 získal také třeba cenu za podporu dialogu mezi kulturami od Papežské rady pro kulturu.

Halík je jednou z nejviditelnějších osobností české katolické církve. Někdejší poradce prezidenta Václava Havla se dlouhá léta angažuje v obrodě církve, dialogu mezi církvemi i komunikaci mezi věřícími a ateisty. Už v roce 1990 ho papež Jan Pavel II. jmenoval poradcem Papežské rady pro dialog s nevěřícími a papež Benedikt XVI. mu v roce 2008 udělil titul čestného preláta. Svými názory ale Halík ovlivňuje i českou politiku. Ve svých textech například často kritizoval bývalého prezidenta Václava Klause i současnou hlavu státu Miloše Zemana.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Uprchlíci zůstanou u nás, nebudeme je moci ani zavřít. Zmizí v ghettu! Publicista odhalil „špeky“ v bruselském plánu

16:57 Uprchlíci zůstanou u nás, nebudeme je moci ani zavřít. Zmizí v ghettu! Publicista odhalil „špeky“ v bruselském plánu

Komentátor Marian Kechlibar pečlivě prostudoval nový návrh Evropské unie o „povinné solidaritě“ s up…