Kněz: Nechci věřit, že Babiš je lotr. Předpokládám, že šel do politiky s dobrými úmysly. A Ivan Mládek srovnal tradiční české strany s hysterickými odpůrci Donalda Trumpa

18.08.2017 20:08

„Samozřejmě, že je to účelové před volbami. Podobně jako se v Americe nemohou socialističtí demokraté smířit s vítězstvím Donalda Trumpa, u nás se politici všech stran nemůžou smířit s preferencemi hnutí ANO!“ „Vzhledem k tomu, že v tomto případě soudruh Babiš lhal, obávám se, že na svých způsobech bude trvat.“ „Udělat ze sebe Ježíše na kříži pár týdnů před volbami, když vím, že moje sekta drží pohromadě a ještě je šance získat víc oveček, to je nápad hodný elitního důstojníka KGB!“ „Paradoxně si myslím, že tyto strkanice moc panu Babišovi neublíží.“ To řekli umělci a osobnosti veřejného života o možném obvinění Andreje Babiše v kauze Čapí hnízdo. Zamysleli se i nad tím, zda konání policie nemůže být někomu ku prospěchu...

Kněz: Nechci věřit, že Babiš je lotr. Předpokládám, že šel do politiky s dobrými úmysly. A Ivan Mládek srovnal tradiční české strany s hysterickými odpůrci Donalda Trumpa
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš
reklama

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš se před pár dny vrátil z dovolené a krátce poté poskytl kvůli žádosti policie o vydání ve věci trestního stíhání kvůli dotacím na Čapí hnízdo poněkud živější rozhovor serveru Aktuálně.cz. „Beru to jako pokus o ovlivnění voleb, je to podle mě jednoznačné načasování,“ uvedl kromě jiného v rozhovoru. Zatím prý neví, zda Sněmovnu požádá o vydání, nejprve chce vědět, z čeho jej policie viní.

Zásadně však odmítá, že by za projektem stál Agrofert, či nějaká korupce. Farma podle něj již do českého rozpočtu odvedla víc, než jakou dostala dotaci z Evropské unie. „Ta prasárna, že do toho dávají moji paní, moje děti, to je přes čáru! Dejte jí pokoj! To byl projekt mojí rodiny, proč by moje rodina, moje děti nemohly zkusit podnikat?“ zeptal se v rozhovoru Aktuálně.cz.

Kromě Babiše chtějí totiž prý kriminalisté prošetřovat i konání jeho příbuzných a některých jeho spolupracovníků. Žádost prý obsahuje jména Babišovy dcery z prvního manželství Adriany Bobekové, dále Babišovy ženy Moniky a jejího bratra Martina Herodese. Nechybí ani jména Zdeněk Kubiska, Jan Platil, Luděk Kalivoda, Jana Mayerová a Josef Nenadál. Babiš měl podle všeho všechny řídit, a to zcela vědomě s cílem získat finanční prostředky z dotace ROP střední Čechy. Policisté podle informací deníku Právo vypočetli i způsobenou škodu, jež by měla dosahovat 49 997 443,36 korun.

„Deset let stará kauza má ovlivnit budoucnost této země? Na tom budou záviset volby? To je manipulace s volbami!“ rozčiloval se ale k tomu Babiš. Podle něj jde vskutku jen o ovlivňování voleb, o Kubiceho zprávu číslo 2. „Ta byla totálně vylhaná a vyrobená na objednávku. A teď to vyrobil někdo jiný,“ zdůraznil Babiš. Prý nikdy neudělal okliku, aby oněch 50 milionů z evropských fondů získal.

ParlamentníListy.cz se proto otázaly osobností kulturního a veřejného života, jak spletitost situace kolem Babiše vidí ony svýma vlastníma očima a zda Babišovi věří.

„Je podle Vás Andrej Babiš ‚lotr‘, či si na něj chce pouze účelově došlápnout ‚Chovancova‘ policie? Nemůže být dva měsíce před volbami možné stíhání Babiše někomu ku prospěchu?“ zněly kupříkladu dotazy od ParlamentníchListů.cz.

Neexistuje mnoho způsobů, jak Babiše zastavit...

„Samozřejmě, že je to účelové před volbami. Podobně jako se v Americe nemohou socialističtí demokraté smířit s vítězstvím Donalda Trumpa, u nás se politici všech stran nemůžou smířit s preferencemi hnutí ANO, které si zklamáním svých voličů sami vytvořili,“ soudí hudebník, bavič, textař a podnikatel Ivan Mládek.

„Načasování téhle ‚akce Babiš‘ před zahájením vrcholu předvolební kampaně jistě něco znamená. Neexistuje mnoho způsobů, jak zastavit hnutí ANO, aby nevyhrálo volby. Jedním z nich je nasadit Andreji Babišovi psí hlavu a pokud možno ho před volící veřejností hodně pošpinit. Třeba tím, že bude donekonečna tvrzeno, že je to lump, který okrádá obyčejné lidi a žije si nad poměry z jim ukradených peněz. Na to se v Česku hodně slyší…,“ míní režisér Jiří Adamec.

Podle něj lid není hloupý a všechny zoufalé pokusy o likvidaci silného protivníka prohlédne a naopak dá Babišovi hlas o to více voličů.

„Tento způsob boje s politickým rivalem se mi zdá hodně nešťastný a je důkazem, že v ostatních politických stranách panuje velký neklid, protože oproti hnutí ANO nemají voličům moc co nabídnout. Už totiž za ta dlouhá léta nabízeli všechno… a jak to dopadlo si voliči dobře pamatují,“ dodal s tím, že ale neví, zda někdo z politických stran u policie tahal za nitky: „Netuším, jestli se to může mocenskými pákami ovládané policii povést, v každém případě obvinit z konání proti zákonům můžete kohokoliv a z čehokoliv. Když je dost peněz na právníky, z obvinění se nevymaníte třeba i po mnoho let. To, že se nakonec ukáže, že jste nevinný a že všechna vznesená obvinění byla neoprávněná, nic neznamená. To už v tom čase ale můžete být zcela na dně, bez rodiny, bez úcty okolí, bez práce i bez koruny… To jistě není a nebude případ Andreje Babiše, ale dva měsíce před volbami je zapotřebí zkusit všechny prostředky, jak jeho osobně a hnutí ANO zastavit před vítězstvím ve volbách!“

Lhaní je jeho přirozenost!

„Moc se omlouvám, ale jsem teď v plném nasazení s dokončovačkami filmu, jsem od rána do noci ve studiu, a tak vůbec nesleduju, co se děje. Akorát jsem zaregistroval, že je Agáta už v devátém měsíci,“ zavtipkoval režisér Zdeněk Troška.

„Předpokládám, že policie ví, co dělá. Uvidíme, jak to dopadne. Vzhledem k tomu, že v tomto případě soudruh Babiš lhal, obávám se, že na svých způsobech bude trvat. Zdá se, že je to jeho přirozenost,“ reagoval herec Pavel Nový.

„Nemyslím si, že jde o účelové načasování před volbami, protože zde máme nějaké volby či sněmy a sjezdy každý rok, takže tento argument lze použít kdykoliv. Zajímavé bude, jak se ve věci vydání zachová příští Sněmovna, protože ta stávající vydání jistě schválí,“ myslí si někdejší ředitel Národní knihovny Tomáš Böhm. Podle něj policie zcela jistě nedělá v tomto případu nic nezákonného. „Myslím, že se jedná o standardní postup, kdy policie nejdříve prověří podezření a na základě získaných svědectví a důkazů následně někoho obviní, či nikoliv. Někdy to trvá pár týdnů, jindy měsíce, či roky,“ dodal.

„Jak to je, ví jen Andrej Babiš. Ať je to tak, či onak, udělat ze sebe Ježíše na kříži pár týdnů před volbami, když vím, že moje sekta drží pohromadě a ještě je šance získat víc oveček, to je nápad hodný elitního důstojníka KGB! Jinak – tenhle mráček, ten bude bez vody. Z něho ani kapka neukápne. A čápi odletí... a nechají nás v tom marasmu,“ myslí si herec a producent Michal Gulyáš.

„Jaká účelovka?“ podivil se otázkám ParlamentníchListů.cz zpěvák Martin Maxa. „Pokud je v případě člověka nějaké podezření z páchání trestného činu, tak se to má v každém případě prošetřit; a je jedno, jestli je před volbami, nebo po volbách. V tomto státě si člověk může myslet sice cokoliv, ale je evidentní, že je tady nějaká kauza, že se v ní ‚něco‘ stalo, tak proč by se neměla vyšetřovat?“ uvedl dále Maxa.

Podle něj mají docela pravdu ti, co říkají, že je Babiš takovým tím novodobým podnikatelem, který jede přes své kontakty, a to pravděpodobně ještě z minulosti. „Tedy z dob, kdy byl ve straně a kdy mohl vyjíždět jako pracovník zahraničního obchodu do zahraničí. Jeho minulost ale podrobně neznám, jen vím, že jeho otec byl podobného ražení – také byl ve straně a také pracoval v zahraničním obchodu – a proto si i on jistě nadělal mnoho kontaktů u policistů, u estébáků a podobně. Toho pak Andrej Babiš jistě uměl dobře využívat,“ doplnil Martin Maxa.

...i špičkoví politici mají dobré úmysly

Římskokatolický kněz polské národnosti Zbigniew Czendlik ironicky přiznal, že se v kauzách Babiše neorientuje. „Já už se v tom vůbec nevyznám, což je zvláštní. Vemte si, jak padla Nečasova vláda, ještě nedávno to vypadalo, že padne Sobotkova vláda, a to kvůli Babišovi. Paradoxně si myslím, že tyto strkanice moc panu Babišovi neublíží. Spíš mi to připadá jako boj různých státních složek, není to tedy už jen politický boj, neboť do toho vstupují státní zástupci a různé policejní složky, které napřed chtěly šetřit korunové dluhopisy – ty ale chtěli šetřit všichni – a pak to shodili ze stolu. Podle mne právě ty dohady o tom, co bylo nebo nebylo kolem osoby Babiše správně, následně silně ovlivňuje i politickou scénu.“

Nechce se mu ale prý věřit, že by byl Babiš „lotr“ a „podvodník“. „Nikdy bych si nedovolil říci něco hrubého vůči panu Babišovi, stejně tak jako bych to nikdy neřekl ani o panu Sobotkovi, či Nečasovi. Nikdy jsem si nic takového o nich nemyslel. Předpokládám totiž, že i špičkoví politici mají dobré úmysly, a s dobrými úmysly také šli do politiky a berou ji jako určitou službu lidem. Možná, že jsem v tomto infantilní, ale chci tomu takto věřit! Často říkám, že nikdo z nás není sterilně čistý – ani já – všechno je jen otázkou toho, co se z charakteru každého člověka vytáhne navenek. Nikdo z nás není tak svatý, aby na něm nebylo něco špatného, a naopak: nikdo není tak špatný, aby na něm nebylo něco dobrého. Tak to v tom našem životě chodí a každý politik má něco na triku. Otázkou pak je, na co si hrajeme...,“ dodal Czendlik.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Olga Böhmová
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vypovědět Lisabonskou smlouvu, zaznělo po odsouzení ČR unijním soudem kvůli migrantům. Jsme prý vazalskou kolonií, i když to kolaboranti popírají

20:25 Vypovědět Lisabonskou smlouvu, zaznělo po odsouzení ČR unijním soudem kvůli migrantům. Jsme prý vazalskou kolonií, i když to kolaboranti popírají

ANKETA Česká republika porušila právo EU, když odmítla přijmout migranty na základě přerozdělovacích…