Kněz v Přítomnosti: Protrhne se hráz s uprchlíky a Evropa zanikne. To chcete? Kaddáfí byl zlý člověk, ale...

23.06.2015 19:26

Potápění pašeráckých lodí ani zavádění kvót pro země EU na přijímání uprchlíků celý problém s imigranty nevyřeší, myslí si Dan Drápal, který na toto téma napsal obsáhlé zamyšlení pro revue Přítomnost, s jejímž souhlasem text publikovaly také Konzervativnilisty.cz. Jediným řešením uprchlického problému je podle Drápala proud migrantů do Evropy zastavit. Autor také kritizuje západní politiky, kteří vojenskými akcemi zapříčinily pád režimu Muammara Kaddáfího.

Kněz v Přítomnosti: Protrhne se hráz s uprchlíky a Evropa zanikne. To chcete? Kaddáfí byl zlý člověk, ale...
Foto: repro foto Youtube
Popisek: Uprchlíci, ilustrační foto

„Byl to nesporně člověk násilnický a nebezpečný, nicméně jeho stát relativně prosperoval, byť neznal občanské svobody – a byl hrází pro proud migrantů ze subsaharské Afriky. Opět se nám zde potvrzuje banální pravda, že je vždy snazší něco zničit, než něco zbudovat,“ píše Drápal.

Zároveň kritizuje politiky jak ve Spojených státech, tak v Evropě za to, že se domnívají, „že je možné vést válku tak napůl“. „Nejlépe ze vzduchu a nejlépe skrze drony. Jenže takto se žádná válka vyhrát nedá,“ myslí si Drápal. Podle něj je čítankovým příkladem Libye. „Nálety … mohou například Islámský stát zpomalit, v žádném případě však zastavit,“ argumentuje.

Zastaví se příliv uprchlíků, až bude v Evropě chaos?

Podle jeho názoru současný příliv uprchlíků sílí proto, že Evropa ztratila vůli se bránit a nemá žádnou vizi do budoucnosti. Obává se, že příliv uprchlíků se zastaví, až bude v Evropě stejný chaos jako v domovině těchto migrantů.

Poukazuje na to, že v roce 2013 žilo v Africe 1,1 miliardy lidí. Z nich je prý asi 300 milionů potenciálních migrantů. „V EU žije asi 507 milionů lidí. V takovém případě by kvóta migrantů pro Českou republiku měla být 6,2 milionu,“ varuje před možným dalším nebezpečným vývojem fenoménu uprchlictví.

Tajné služby nepochybují o tom, že mezi uprchlíky jsou bojovníci IS

Upozorňuje, že nikdo přitom neví, kolik je mezi migranty z Blízkého východu „přimícháno“ oddaných bojovníků Islámského státu. „Že tam přimícháni jsou, o tom tajné služby nepochybují,“ podotýká.

Řešit v takové situaci otázku, zda potápět či nepotápět lodě, případně zda zavádět či nezavádět kvóty, považuje za sekundární. Pokud si Evropa nerozmyslí, jak k problému této migrace přistoupí dlouhodobě, jaké řešení zvolí nikoli na pár měsíců, ale na desetiletí, problém se prý bude jen prohlubovat.

Evropa může značnou část svého blahobytu obětovat Africe

Jediným řešením je podle Drápala tento proud migrantů do Evropy zastavit. „Neznamená to nechat Afriku trvale bez pomoci. Evropa může značnou část svého blahobytu obětovat a snažit se pomoci ve smysluplných projektech, které by zlepšily úděl afrického obyvatelstva v jednotlivých státech. Tyto státy ale musejí Evropanům umožnit, aby dohlédli na to, že nabízená pomoc nebude rozkradena. Že je to ponižující? Účelem tohoto opatření ale není Afričany ponížit, nýbrž jim pomoci,“ navrhuje Drápal.

Závěrem varuje, že pokud nezvolíme radikální a dlouhodobé řešení, hrozí nám osud Římské říše, která dlouhou dobu zadržovala germánské nájezdníky na hranici, kterou tvořily Dunaj a Rýn. „Pak ale byla tato hráz prolomena a Římská říše nakonec zanikla. Přejete si zánik Evropy? Upozorňuji, že situace Afričanů ani obyvatel Blízkého východu se tím nezlepší,“ dodal.

Celý text je ZDE

 

 


 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam

Názory

Souhlasíte se mnou, že jsou dnes lidé z jiným názorem než má tato vláda označováni za troly, dezinformátory či nějakou pátou kolonu? A tito lidé zase opačný tábor nazývají pražskou kavárnou apod. Jak přesně byste chtěla tyto lidi stmelit? Jde to vůbec? Slibovali to už mnozí a zatím přilili spíš olej...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Přeju vám průjem! Lháři!“ Ceny řízku a salátu rozjely peklo

12:07 „Přeju vám průjem! Lháři!“ Ceny řízku a salátu rozjely peklo

Všechno nasvědčuje tomu, že většina domácností se bude muset letos alespoň z části o Vánocích uskrom…