Kníže srovnával Zemana se senilním Háchou. Zde je oficiální reakce z Hradu

07.09.2014 14:35

Přirovnání prezidenta Zemana k jeho senilnějícímu předchůdci Emilu Háchovi nehodlá Pražský hrad nijak komentovat. Ostrá slova Zemanova soupeře z druhého kola prezidentské volby Karla Schwarzenberga jsou podle prezidentského mluvčího smutnou ukázkou praxe napadání integrity oponenta, která bývá vlastní spíše totalitním politikům.

Kníže srovnával Zemana se senilním Háchou. Zde je oficiální reakce z Hradu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident ČR Miloš Zeman

Celá kauza začala v týdnu, když prezident Miloš Zeman zapochyboval nad tvrzením, že na Ukrajině probíhá invaze ruských vojáků. V předtáčeném rozhlasovém rozhovoru vyjádřil svůj názor, že se o to, co si obvykle představujeme pod pojmem "invaze", v žádném případě nejedná. Podle něj na Ukrajině probíhá občanská válka, kde proti sobě bojují dvě skupiny spoluobčanů.

„Máte-li na mysli občanskou válku na Ukrajině, tak je především ji potřeba pravdivě pojmenovat a říci poctivě, že to opravdu je občanská válka. Samozřejmě, že se z ní může stát i ruská invaze, ale v této fázi je to občanská válka mezi dvěma skupinami ukrajinských obyvatel,“ uvedl Zeman, když v týdnu natáček rozhovor pro rádio Frekvence 1.

„Zatím nebylo prokázáno, že na Ukrajině je ruská invazní armáda, a já beru vážně prohlášení ministra zahraničí Lavrova, že tam žádní ruští vojáci nejsou,“ uvedl dále Zeman v rádiovém rozhovoru.

Zemanova slova vyvolala rozruch i na světovém fóru, například na summitu NATO ve Walesu na něj kvůli tomu ostře útočil švédský ministr zahraničí Karl Bildt. Ten se dokonce posměšně vyptával novinářů, zda Česká republika vůbec má tajnou službu, když její prezident vykládá takové věci.

Lidovky.cz zjišťovaly ohlasy mezi politickými reprezentanty země a mezi oslovenými byl i předseda TOP 09 a bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Ten připomněl, že Zeman ještě nedávno mluvil o tom, že agrese Ruska na Ukrajině je nepřípustná a NATO by proti ní mělo zasáhnout.

Proto si Schwarzenberg myslí, že Miloš Zeman buď své názory dost mění, nebo si už nepamatuje, co říkal předevčírem. „Někdy mám dojem, že už ani neví, co říká,“ povzdechl si exministr. Naštěstí má podle něj prezident jen omezený vliv. „Lidé si budou muset zvyknout, že jeho výroky nemusí brát úplně vážně,“ poznamenal Schwarzenberg.

Podle něj jsme již v dějinách podobný případ zapomínajícího státníka zažili. „Byl vynikající právník jménem Emil Hácha. Stal se prezidentem, nesl ale hrozný úděl. Během krátkých let ale jeho mozek vypověděl službu a poslední roky už ani nevěděl, co dělá,“ zavzpomínal Schwarzenberg.

Zemanův stav se k tomu Háchovu ještě prý přirovnat nedá. „Ale mám obavy, že co říká, se vymyká jednání rozumného člověka,“ říká na Zemanovu adresu jeho soupeř z druhého kola prezidentské volby.

Později, v televizních Otázkách Václava Moravce, Schwarzenberg své vyjádření ještě doplnil: „Já nerozumím tomu, jak mohl dříve tak inteligentní člověk říci něco takového,“ zalitoval.

Na slova srovnávající prezidenta republiky s Emilem Háchou zareagoval i Hrad. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček poskytl ParlamentnímListům.cz vyjádření, které se ale útoky na osobu prezidenta a jeho psychickou kondici vůbec nezabývalo.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

„Hrozným údělem politika je především to, když místo věcné argumentace začne sahat k obvyklé praktice nedemokratických režimů různého typu,“ uvedl Ovčáček s tím, že podstatou této taktiky je s názorovými oponenty nepolemizovat, ale zpcohybnit jejich integritu.

„Lze jen věřit, že šlo o pouhý výstřelek pozdního léta,“ uvedl Ovčáček, podle kterého je nesmyslné brát faktický obsah Schwarzenbergových slov vůbec vážně.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Jakub Vosáhlo, Radim Panenka

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Takhle tedy ne! Chtějí nám zavřít uhelné elektrárny? Docent Konvička udeřil na klimaaktivisty

15:51 Takhle tedy ne! Chtějí nám zavřít uhelné elektrárny? Docent Konvička udeřil na klimaaktivisty

Martin Konvička jako docent biologie sepsal zamyšlení nad tím, jak současné zelené šílenství kolem š…