Koalice soukromých lékařů píše poslancům kvůli poplatkům pacientů

7. 1. 2014 19:14

Koalice soukromých lékařů, která sdružuje 20.000 lékařů v ambulancích, žádá v otevřeném dopise poslance a poslankyně, aby buď zabránili zrušení regulačních poplatků v ambulancích, nebo zajistili, aby třicetikorunové poplatky byly lékařům v platbách od pojišťoven kompenzovány. Poplatky v ambulancích a lékárnách chce k 1. lednu 2015 zrušit vznikající koaliční vláda s tím, že výpadek příjmů od pacientů nahradí ambulancím vyšší platby od pojišťoven.

Koalice soukromých lékařů píše poslancům kvůli poplatkům pacientů
Foto: Martin Kovář
Popisek: Operace
reklama

V otevřeném dopise, který obdržela ČTK, šéfové pěti lékařských sdružení zapojených do Koalice soukromých lékařů připomínají, že když byly poplatky v roce 2008 zavedeny, byly ambulancím sníženy úhrady, nebo se zastavil jejich růst.

Novelizovat by se měla také úhradová vyhláška

"Jde v současné době o významnou součást tržeb našich ambulancí. Průměrně jde o 10.000 korun měsíčně, tedy 120.000 korun za rok, to je šest až sedm procent základního příjmu, přičemž u některých z nás může jít až o 200.000 korun ročně," uvádí se v dopise. Lékaři v dopise také připomínají, že za peníze vybrané na poplatcích investují do ambulancí, nakupují přístroje a materiál, mohli zvýšit platy svým sestrám. Výpadek příjmů až 200.000 za rok by prý ohrozil kvalitu a dostupnost péče pro pacienty.

Pokud by pro poslance jedinou průchodnou variantou mělo být zrušení poplatků, žádají ambulantní lékaři, aby současně s jejich zrušením vyšla novela seznamu výkonů. Čtyři výkony, které se týkají výběru poplatků, by měly v novele být nahrazeny signálním kódem s hodnotou minimálně 30 korun. Novelizovat by se měla také úhradová vyhláška, měla by se do ní doplnit formulace, že nový signální kód plně hradí zdravotní pojišťovny, to znamená, že ho nebudou omezovat žádnými limity a úhradovými vzorci.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk, mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vypovědět Lisabonskou smlouvu, zaznělo po odsouzení ČR unijním soudem kvůli migrantům. Jsme prý vazalskou kolonií, i když to kolaboranti popírají

20:25 Vypovědět Lisabonskou smlouvu, zaznělo po odsouzení ČR unijním soudem kvůli migrantům. Jsme prý vazalskou kolonií, i když to kolaboranti popírají

ANKETA Česká republika porušila právo EU, když odmítla přijmout migranty na základě přerozdělovacích…