Koaliční rada bude jednat o rozpočtu na příští rok

28. 4. 2014 6:06

Koaliční rada, která se dnes sejde zhruba půl hodiny po jednání vlády, se bude zabývat především přípravou rozpočtu na příští rok. Zatímco Ministerstvo financí navrhuje v některých resortech výrazné škrty, jednotliví ministři by do rozpočtu rádi prosadili své priority. Návrh rozpočtu zatím počítá se schodkem 100 miliard korun.

Koaliční rada bude jednat o rozpočtu na příští rok
Foto: Hans Štembera
Popisek: peníze, ilustrační foto
reklama

„Samozřejmě každý resort chce navýšit rozpočet a my se je snažíme přesvědčit, že by měli šetřit, že máme mít nízký schodek a že se nemůžeme zadlužovat," řekl ČTK k jednání koaliční rady ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Lidovci by rádi do rozpočtu prosadili především zvýšení daňové slevy na děti. Lidovecký předseda a vicepremiér pro vědu a výzkum Pavel Bělobrádek by chtěl také vyšší rozpočet na podporu vědy, která je podle něj v současnosti podfinancovaná a některé instituce nemají peníze ani na nákup vybavení.

Za svůj resort chce bojovat i ministr školství Marcel Chládek (ČSSD). Už dříve řekl, že by bylo ideální, kdyby školství dostalo v příštím roce přidáno tři až pět miliard korun.

Babiš už dříve řekl, že rozpočet je postaven především na snižování provozních výdajů a na navyšování investic, především v dopravní infrastruktuře a zateplování budov. Ministerstvo financí se ale při sestavování rozpočtu musí vypořádat s navyšováním důchodů i plateb za státní pojištěnce zdravotním pojišťovnám. Koaliční strany se navíc shodly, že se od příštího roku sníží DPH na léky, knihy, dětské pleny a nenahraditelnou dětskou výživu z 15 na deset procent.

V pátek Ministerstvo financí oznámilo, že navrhuje navýšit schválené výdajové rámce. Příští rok by se tak výdaje rozpočtu a státních fondů měly zvýšit o 11 miliard korun ze schválených 1153 miliard korun.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jno, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rusko a Čínu vykopnout z Dukovan? Zatím ne, zmrazil vzduch na ČT šéf ČEZ. BIS nepotěší

21:15 Rusko a Čínu vykopnout z Dukovan? Zatím ne, zmrazil vzduch na ČT šéf ČEZ. BIS nepotěší

Tendr na stavbu Dukovan není připravený, měl by se o rok a půl odložit, vláda by o něm neměla rozhod…