Kocáb: Odvolat Zemana. Projev na Primě je důkaz pro žalobu

28.04.2021 7:15

Hudebník a bývalý ministr pro lidská práva Michael Kocáb má za to, že tím, co řekl prezident Miloš Zeman k vrbětické kauze, jednoznačně nahrál ruské propagandě a ukázal, že hájí ruské a nikoli české zájmy. Dokazuje to podle něj samotný projev prezidenta pronesený před kamerami CNN Prima News.

Kocáb: Odvolat Zemana. Projev na Primě je důkaz pro žalobu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Michael Kocáb
reklama

Michael Kocáb v rozhovoru pro server iDNES.cz udeřil na prezidenta Miloše Zemana.

Ačkoli dnes existuje jen jedna jediná vyšetřovací verze toho, co se v roce 2014 stalo v muničním skladu ve Vrběticích, na čemž trvají jak premiér Andrej Babiš (ANO), tak ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), to jest, že za tamním výbuchem a smrtí dvou českých občanů stojí dva ruští armádní agenti, prezident Miloš Zeman přesto mluví o dvou vyšetřovacích verzích a zpochybňuje tak roli ruských agentů v celé kauze.

V rozhovoru pro CNN Prima News dal navíc najevo, že nedůvěřuje ani českým tajným službám. Argumentoval přitom zprávami o CIA z počátku nového tisíciletí, kde se tvrdilo, že irácký diktátor Saddám Husajn disponuje zbraněmi hromadného ničení, ale po dokončení vojenské operace vyšlo najevo, že takovéto zbraně Husajn k dispozici neměl.

A Michaelu Kocábovi nedává Zemanovo chování spát.

„Podemlel tím naši pozici u partnerů v Evropské unii i NATO a pokazil tím již vyhraný diplomatický spor s Ruskem ohledně obsazení ambasád. Zároveň z nás udělal hlupáky, kteří nevědí, o čem vlastně mluví,“ zlobil se Kocáb.

Bývalý ministr je přesvědčen, že sedm dní mlčení, které si Zeman uložil, sloužilo k tomu, aby našel způsob, jak i v této situaci pomoct Ruské federaci.

„Celou věc studoval se svými právníky a vytvářel koncepci, jak se pohybovat na hraně tak, aby docílil zpochybnění verze tajných služeb a vlády. A také se snažil zalíbit Rusku. Reakce tamní propagandy na sebe nenechala dlouho čekat a dnes ho vyzdvihuje jako velkého hrdinu a mírotvůrce. A my jsme kvůli němu v pasti. Jak můžeme u našich západních partnerů žádat o podporu, když prezident republiky celou věc zpochybňuje?“ ptal se dál rozzlobeně Kocáb, který se před třiceti lety podílel na dohodě o odchodu světských okupačních vojsk z českého území.

Tímto svým vystoupením dal podle Kocába prezident jasně najevo, že hájí ruské a nikoli české zájmy.

„Sledujeme jeho kroky již dlouhodobě a dělá to soustavně. Světová média ho již v minulosti označovala za mluvčího Kremlu. To je přece neuvěřitelné. Jeho nedělní projev toto trochu humorné označení opět potvrzuje. Ten projev samotný má dle mého názoru váhu důkazu,“ zdůraznil.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Nakonec prohlásil, že je téměř rozhodnutý kandidovat na prezidenta, protože už se nechce dívat na to, jak na Hrad usedne další někdejší komunista. Ale kdyby se objevil nějaký nekomunistický kandidát, který by mu vyhovoval, Kocáb ho prý rád podpoří.

Členem komunistické strany byl před rokem 1989 i generál ve výslužbě Petr Pavel, který se však také v době vlády Bohuslava Sobotky stal nejvyšším vojenským představitelem celé Severoatlantické aliance.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jágr je chytřejší než oni. Udeřilo. Známý lékař odmítl řvoucí dav

22:04 Jágr je chytřejší než oni. Udeřilo. Známý lékař odmítl řvoucí dav

Lékař a komentátor Jan Hnízdil se zastal hokejisty Jaromíra Jágra, na kterého se snesla vlna kritiky…