Kočner zproštěn obžaloby v kauze Kuciak, z vězení se ale nedostane. Promluvil slovenský novinář

05.09.2020 10:39

Komentátor slovenských Hospodárských novin Martin Behul se domnívá, že i přestože kontroverzní podnikatel Marian Kočner je v případu vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové nevinný, i tak jeho svět skončil. Píše to v dnešním sloupku pro MF Dnes.

Kočner zproštěn obžaloby v kauze Kuciak, z vězení se ale nedostane. Promluvil slovenský novinář
Foto: Repro Youtube
Popisek: Marian Kočner

„Kontroverzní podnikatel Marian Kočner je dnes nevinný, ale ještě neztrácejme naději. A případ vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové už nyní udělal pro slovenskou justici a právní stát více než jakákoli jiná kauza v dějinách země,“ domnívá se Behul a popisuje, jak rozsudek nad Marianem Kočnerem byl ranou pro slovenskou veřejnost. 

„Deziluze, zklamání a hněv, které osvobození Aleny Zsuzsové a zejména Mariana Kočnera ve věci úkladné vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové jistě přinese, jsou zcela pochopitelné. Zachovejme si však chladnou hlavu,“ poznamenal Behul s tím, že soudní senát nekonstatoval, že Kočner a Zsuzsová skutek nespáchali, ale senát uvedl to, že na potvrzení jejich viny jednoduše nebyl dostatek důkazů. „Můžeme si o soudcích a jejich motivacích myslet cokoliv, ale uplatnění zásady ‚in dubio pro reo‘, tedy v pochybnostech ve prospěch obviněného, jim vyčítat nesmíme,“ poznamenal Behul.

„Nechme Nejvyšší soud, ať se s novou situací nějak vyrovná, a soustřeďme se nyní na to, na čem můžeme jako společnost stavět. Je toho dost. Marian Kočner je už nyní nepravomocně odsouzen za falšování směnek a maření spravedlnosti na devatenáct let ve věznici s nejvyšším stupněm ostrahy. Na výsledek odvolání čeká ve vazbě. O žádném jeho úniku před spravedlností, ať už metaforickém nebo faktickém, tedy nemůže být řeč,“ dodal dále Behul.

A hovořil i o tom, jak případ vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové udělal pro slovenskou justici a právní stát už nyní více než jakákoli jiná kauza v dějinách Slovenska. Bez ohledu na jeho právní koncovku. „Jen díky němu máme důkaz o zhoubném vlivu Mariana Kočnera na někdejšího generálního prokurátora Dobroslava Trnku a o zneužívání policie k lustrování novinářů i prokurátorů. Jen proto skončilo v poutech bezprecedentních třináct soudců v rámci akce Bouře,“ zmínil Behul s tím, že díky nahrávce korupčního skandálu Gorila z Kočnerova trezoru, o jejíž existenci jsme už snad začínali pochybovat, vyšetřování jedné z největších kauz v slovenských dějinách stále pokračuje.

„Právě tato odhalení otevřela Pandořinu skříňku, kterou ctihodní strážci práva roky skrývali za talárem soudcovské nezávislosti. Ale bez toho by ozdravení slovenské justice nemohlo ani začít, protože z nemocných základů nemůže nikdy vyrůst nic zdravého. Otázka, kdo a jak to napraví, ať je tématem na nějaký jiný den. Dnes je navzdory všemu jisté jedno: Kočnerův svět skončil vraždou Jána Kuciaka. Kočnerovský svět korumpování, ovlivňování a ovládání justice sice přetrvá, ale bude oslabený, protože již není veřejným tajemstvím, ale nezpochybnitelným faktem. Právě díky Jánu Kuciakovi,“ uzavřel.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Okamura se před lidmi neudržel: V EU se zbláznili! Green Deal. Elektřina zdraží o stovky procent. Všichni budete na dávkách!

7:40 Okamura se před lidmi neudržel: V EU se zbláznili! Green Deal. Elektřina zdraží o stovky procent. Všichni budete na dávkách!

„To, že se vám teď zdražuje elektřina, už je na základě Zeleného údělu EU. Elektřina se má zdražit o…