Koho vláda vodí za nos? A proč o tom nevědí? Ivan Hoffman odpověděl

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte si více v tomto článku.

29.07.2023 16:32 | Komentář
autor: Ivan Hoffman

POHLED IVANA HOFFMANA Ve své pravidelné sobotním glose se publicista Ivan Hoffman zaměřuje na důvěřivost. „Člověku vedenému za nos nepřijde na mysl, že se tak děje, neboť si na špičku nosu nedohlédne,“ odhaduje. A pak je tu známé: „Přece by nám nelhali?“ Hoffman se pak zaměřuje na ty, kdož jsou u moci.

Koho vláda vodí za nos? A proč o tom nevědí? Ivan Hoffman odpověděl
Foto: Archiv Ivana Hoffmana
Popisek: Ivan Hoffman

Proč se lidé nechají vodit za nos? Nejspíše z nevědomosti. Člověku vedenému za nos nepřijde na mysl, že se tak děje, neboť si na špičku nosu nedohlédne. Jiným vysvětlením je naivita: „Přece by nám nelhali? Proč by to dělali?“ Tahání za nos je běžné i kvůli lenosti myslet. Myšlení bolí. Anebo dokonce kvůli strachu používat vlastní hlavu, která by mohla vyprodukovat cosi kolidující se všeobecně akceptovaným narativem.

Tahání za nos je synonymem manipulace a manipulace se dnes ráda maskuje módním termínem „narativ“. Narativem se myslí vyprávění, ve kterém se popis a výklad události anebo skutečnosti podřizuje určitému záměru. Narativ tedy nemusí být a obvykle ani není pravdou. Je interpretací skutečnosti, závazným výkladem, který nemá ambici vylíčit situaci nestranně, objektivně, z nadhledu, s otevřenou myslí. Narativ je svou povahou ne-pravda, je tvrzením, na kterém se jeho stoupenci shodnou a jež má svou protiváhu v opozičním narativu, který taktéž nemá oporu v pravdě. Ve světě soupeřících narativů není místo pro kompromis. Je to svět, ve kterém na pravdě nezáleží.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

JUDr. Jindřich Rajchl byl položen dotaz

Rozhodnutí soudů

Když se vám rozhodnutí soudů nelíbí, tak je znevažujete a vlastně tím podrýváte důvěru v soudy. Nestačí, že je mizivá důvěra v politiky? Proč ještě rozvracet důvěru v soudy? Dokážete uznat, že soudy rozhodly správně, i když se vám to nelíbí? Co je teda pro mě zarážející je ne rozsudek, ale to, že by...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Andor Šándor: Ukrajinu nečeká nic příjemného

18:30 Andor Šándor: Ukrajinu nečeká nic příjemného

Bezpečnostní expert a bývalý šéf vojenské rozvědky Andor Šándor v podcastu Startitup varoval, že vzt…