Koktavý Havel říkal, že žádné pakty nebudou, a za pár let bylo všechno jinak. Komunisté protestovali proti americkým šmejdům

27. 3. 2015 19:30

REPORTÁŽ "Tady Američani nemají co dělat. Nechceme být 'hračkou v rukách kohokoli, kdo se snaží vyvolávat válečné otázky'." I to zaznělo na protestu proti průjezdu amerického konvoje v Bohumíně. "To, že si velmoci porovnávají velikosti kanónků a dělají demonstraci síly, je špatné," zhodnotil poslanec Leo Luzar (KSČM). Na akci, které se účastnila také europoslankyně Kateřina Konečná (KSČM), zvaly plakáty: "Chceme žít v míru bez hrozby válek."

Koktavý Havel říkal, že žádné pakty nebudou, a za pár let bylo všechno jinak. Komunisté protestovali proti americkým šmejdům
Foto: Daniela Černá
Popisek: Samolepka na auto

Fotogalerie: - Proti konvoji v Bohumíně

Samolepka na auto
Demonstrace proti průjezdu amerického konvoje v Bo...
Transparenty demonstrace
Poslanec KSČM Leo Luzar
Europoslankyně Kateřina Konečná.
Europoslankyně Kateřina Konečná při rozhovoru pro ...

"Dostali jsme v roce 1989 svobodu projevu. Svobodně se vyjádřeme k tomu, co je teď nejaktuálnější věc v České republice,“ vyzýval ještě před začátkem demonstrace předseda krajské KSČM Karel Kuboš. Na pěší zóně v centru Bohumína se scházely desítky lidí. Nechybělo pár informačních letáků s pozvánkou na tento protest s názvem Chceme žít v míru bez hrozby válek. "Tady Američani nemají co dělat,“ reagoval jeden z místních občanů. Sedmdesátiletý pan Jan pak pro ParlamentníListy.cz také podotkl: "Neměli jsme vstupovat do Evropské unie ani do NATO. Koktavý Havel říkal, že žádné pakty nebudou, a za pár let bylo všechno jinak.“ Na místě bylo několik televizních štábů a policie.

Luzar: Nechceme být hračkou v rukách kohokoli, kdo se snaží vyvolávat válečné otázky

Úvodní slovo na demonstraci dostal poslanec Leo Luzar (KSČM): "Žijeme v těžké době,“ konstatoval na začátek a pak připomenul minulost: "70 let žijeme v míru. Kdo si myslí, že těch 70 let nebylo vykoupeno krví, hlavně krví sovětských vojáků, neví, o čem hovoří. Mám hlubokou úctu k těmto lidem, bez kterých bychom tu nebyli. Řekněme si to na rovinu. Náš národ nebyl národem vyvoleným. Náš národ už neměl být. Musíme si to připomínat a musíme říkat všem našim spoluobčanům, že nechceme být hračkou v rukách kohokoli, kdo se snaží vyvolávat válečné otázky, vyvolávat podmínky pro válku.“ Luzar také zmínil: "Z toho, co se odehrává ve světě, je všem přítomným jasné, co by mohlo být cílem. Tomu musíme zabránit. Všemi možnostmi i tímto občanským projevem, abychom řekli: 'Nechceme další válku. Nechceme okolnosti, které by nás k válce mohly přivést.“

Luzar: Tento národ už nechce cizí armády na svém území

Podle poslance Luzara mají občané málo možností projevit svůj nesouhlas, ale to se prý mění. "Ozýváme se proti tomu, aby vojska vstoupila na naše území,“ uvedl Luzar. Vyjádřil se také k legislativnímu pojetí průjezdu konvoje: "Když projíždí konvoj, mělo by to být se souhlasem Poslanecké sněmovny. Rozhodla o tom vláda a nejsem si jist, jestli je to ústavně správné. Zákonodárci se odsouvají od rozhodnutí, zda cizí vojska mají být na daném území.“ Pak také konstatoval: "To, že si velmoci porovnávají velikosti kanónků a dělají demonstraci síly, je špatné. To si musíme uvědomit všichni. Proč si my malý národ máme připomínat to, co jsme si prošli před 75 lety, kdy tu pochodovaly uniformy černé a chtěly tento národ vyvraždit?“ Svůj proslov k veřejnosti ukončil poslanec takto: "Tento národ už nechce cizí armády na svém území“ a pak vyzval k podpisu petice proti cizím armádám a základnám na území ČR, ke které se na místě lidé měli možnost připojit.

Konečná: Dnešní evropští papaláši nechápou, že EU vznikla jako mírový projekt

Europoslankyně Kateřina Konečná pak připomenula válečné konflikty: "Evropská unie vznikla jako mírový projekt. To, že to dnešní evropští papaláši nechápou a myslí si, že si válkou budou něco dokazovat, tomu musíme zabránit. Věřte mi, že to není jednoduché.“ Konečná pak pokračovala: "Když se nám podaří spojit všechny občany, kteří nechtějí válčit, nechtějí řinčení zbraní, nechtějí tady vojenské přehlídky, ale chtějí, abychom žili v míru a spokojeně, tak to bude obrovské vítězství. Dnes jsme k tomu přispěli,“ obrátila se k účastníkům demonstrace europoslankyně. "Prosím Vás o podporu,“ vyzvala s tím, že je potřeba, aby si politici uvědomili, že v republice jsou lidé, kteří chtějí žít v míru.

Americký konvoj prý projíždí republikou, protože chtějí otestovat techniku přes naši dálnici

Na mikrofon pak předseda OV KSČM Karviná Jiří Nytra sdělil: "Všichni, kteří jste proti tomu, aby na nás někdo cenil zuby nebo ukazoval svaly,“ oslovil veřejnost. "Hledal jsem logický důvod, proč dragouni projíždějí republikou. Chtějí otestovat svou techniku přes naši dálnici,“ vysvětlil. Předseda městského výboru v Bohumíně Jiří Strnad pak také upozornil na rozhodování občanů ve volbách: "Doufám, že až příště budou lidé volit, že nebudou vhazovat lístky do uren podle toho, kdo jim koupí koblihu nebo pivo, ale podle toho, kdo konal pro dobro naší země a nikoli cizí zámořské velmoci.“

Odpůrci buď nepřišli, nebo se neprojevili

I když organizátoři akce několikrát vyzývali veřejnost k tomu, aby se vyjádřila, další názory nezazněly. Hlasitě se neprojevil žádný odpůrce této demonstrace. Na závěr bylo přečteno prohlášení účastníků: "Propagace vojenské síly s přihlédnutím k současné situaci v Evropě je válečnou propagandou, která je ze zákona zakázána,“ zaznělo také. Protest ukončila státní hymna.

  • Další reportáže ParlamentníchListů.cz ČTĚTE ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Daniela Černá

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ty idiote, ministře školství! Zásah BIS do dějepisu rozpoutal bouři. I z nečekaných stran

8:01 Ty idiote, ministře školství! Zásah BIS do dějepisu rozpoutal bouři. I z nečekaných stran

Výroční zpráva Bezpečnostní informační služby (BIS), která mimo jiné varovala před ruským vlivem na …