Kolaps eura? Nejen Itálie, i další. Sype se to. Známý analytik řekl, na co se mnozí bojí jen pomyslet

08.04.2020 20:21

Eurozóně hrozí v důsledku šíření koronaviru kolaps. Jižní státy eurozóny, včetně nejvíce zasažené Itálie, počítají, že jim zbytek Evropy v jejich tíživé ekonomické situaci pomůže, a jejich představitelé se obracejí k dalším státům se slovy o solidaritě. Avšak ne všechny země navrhované rozdělení dluhopisů mezi všechny země eurozóny vítají. Společné dluhopisy odmítají Rakousko, Finsko, Německo či Nizozemsko. A padají i slova o „morálním hazardu“.

Kolaps eura? Nejen Itálie, i další. Sype se to. Známý analytik řekl, na co se mnozí bojí jen pomyslet
Foto: literarky.cz
Popisek: Kancléřka Merkelová a prezident Macron
reklama

Anketa

Tomio Okamura volá po referendu o vystoupení z EU. Jak byste v tomto referendu hlasovali?

hlasovalo: 27635 lidí
Evropská společná měna nyní čelí vlivem koronavirové krize nejen problémům kvůli dost možná přicházející recesi, ale také se ukazují odlišné postoje států eurozóny směrem k těm jižním, které nyní žádají o finanční podporu a jejichž ekonomická situace nebyla příliš dobrá ani před příchodem pandemie. Jedná se především o Španělsko a Itálii, tedy dvě nejvíce virem zasažené země v Evropě.

Již 13. března prezidentka Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeová zamítla žádost Itálie o finanční pomoc, která by jí pomohla vyrovnat se s pandemií. Později však po reakcích trhu na její slova obrátila a jala se urovnávat, že ECB má být „plně odhodlána zabránit jakémukoli rozdělení v této obtížné chvíli pro eurozónu“. Italský prezident Sergio Mattarella zmínil, že Itálie má nyní právo na očekávání solidarity.

18. března ECB oznámila, že ve snaze o uklidnění trhů se státními dluhopisy odkoupí dluhy jednotlivých států ve výši 750 miliard eur.

Následně se však 26. března státy eurozóny nemohly dohodnout během summitu EU, jakou reakci na krizi podniknou. Den předtím Belgie, Francie, Řecko, Irsko, Itálie, Lucembursko, Portugalsko, Slovinsko a Španělsko vyzvaly ke společnému dluhovému nástroji nazvanému „koronabondy“, který by měl být určen k sanaci škod vzniklých pandemií. „Všichni čelíme symetrickému vnějšímu šoku, za který žádná země nenese odpovědnost, ale kvůli němuž negativními důsledky trpíme všichni,“ uvedly země.

Myšlenku koronabondů však rázně odmítají bohatší a stabilnější státy. Odmítly je Rakousko, Finsko, Německo či Nizozemsko. Společné dluhopisy by podle nizozemského premiéra Marka Rutteho znamenaly „překročení Rubikonu“. Taková možnost dle něho v zakládající listině EU, v Maastrichtské smlouvě, jež položila i základ pro jednotnou měnu, nebyla nastíněna. Nizozemsko později koronabondy označilo slovy „morální hazard“. Evropská komise by se podle nizozemského ministra financí měla zaměřit na to, proč od finanční krize z roku 2008 neudělaly jižní státy odpovídající hospodářské reformy.

Editor britských novin Independent, Sean O'Grady, podle think-tanku Gatestone Institute napsal, že by koronavirová krize mohla Itálii katapultovat do bankrotu. „Italská krize je Evropa. Až Itálie vychladne, Evropa chytí pneumonii. Eurozóna nemůže dovolit, aby se jedna z hlavních ekonomik (Itálie je třetí největší země eurozóny) zhroutila,“ zdůraznil.

Problémy se však týkají nejen a pouze Itálie; v potížích je i Španělsko. To nedávno v šíření koronavirové nákazy předstihlo i Itálii. Předseda španělské vlády Pedro Sánchez  se ke zmírnění škod v důsledku pandemie zavázal k poskytnutí pomoci 200 miliard eur, což je až 20 % HDP Španělska. Na dotaz, jak takovéto výdaje pokryje, nedokázal odpovědět a řekl, že počítá s finanční pomocí Evropy.

Velký problém mají i ve Francii. 6. dubna francouzský ministr financí Bruno Le Maire varoval, že Francie bude pravděpodobně ve své nejhlubší recesi od konce druhé světové války. „Nejhorší růst ve Francii od roku 1945 byl v roce 2009, po velké finanční krizi v roce 2008, a to -2,2%. Letos budeme pravděpodobně daleko nad -2,2%,“ uvedl Le Maire pro Výbor pro hospodářské záležitosti Senátu. „To ukazuje rozsah hospodářského šoku, kterému čelíme,“ dodal.

Francouzský prezident Emmanuel Macron rovněž po vzoru svých jižních sousedů varoval, že ostatní státy musí projevit solidaritu. „Jde o přežití evropského projektu,“ řekl.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Politický bojkot čínské olympiády? Ušetří to i finance, navíc je pandemie... Dernerová prozradila, co Senát chystá na prezidenta. Jde i o jeho zdraví

9:22 Politický bojkot čínské olympiády? Ušetří to i finance, navíc je pandemie... Dernerová prozradila, co Senát chystá na prezidenta. Jde i o jeho zdraví

ROZHOVOR Senát jako opravna chyb? Zcela bez skrupulí se k "výtvorům" Sněmovny vyjadřuje lékařka a se…