Kolář ohrožen? Ruské svině! řve ředitel vlivné české neziskovky

22.04.2020 19:16

Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář podle zjištění Respektu čelí nebezpečí. Kolář nechal po dlouhých tahanicích odstranit pomník maršála Koněva, což v Rusku vyvolalo velký hněv. Informace o nutnosti ochrany českého politika nenechala chladným analytiky Jakuba Jandu, jenž reagoval na facebooku po svém. „Ruské svině,“ napsal Janda do nadpisu svého textu.

Kolář ohrožen? Ruské svině! řve ředitel vlivné české neziskovky
Foto: Facebookový profil Jakuba Jandy
Popisek: Analytik Jakub Janda

Anketa

Byl Mirek Topolánek dobrý politik?

3%
97%
hlasovalo: 26914 lidí
„Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář čelí podle informací Respektu nebezpečí. Poté, co ruský ministr obrany Sergej Šojgu oznámil, že chce trestně stíhat české politiky právě v čele s Kolářem za to, že spolu s dalšími komunálními představiteli rozhodl o odstranění sochy maršála Koněva, čímž podle ruského ministra porušil nový ruský zákon o poškozování válečných hrobů a pomníků, začal být starosta podle všeho opět chráněn,“ cituje Janda zjištění týdeníku Respekt.

Nejde o preventivní opatření; zdroje Respektu tvrdí, že do Prahy přicestoval ruský občan, který by mohl pro Koláře představovat ohrožení. „Kromě toho byl nedlouho předtím zaznamenán pohyb skupiny zpravodajských důstojníků směrem z Ruska do Evropy,“ pokračuje Janda s tím, že v nebezpečí může být také pražský primátor Zdeněk Hřib a starosta Řeporyj Pavel Novotný, který chystá postavit památník vlasovcům.

„Měli bychom okamžitě vyhostit většinu ruské ambasády, tedy centrály ruské špionáže. Okamžitě. Na českém území české politiky prostě nikdo ohrožovat nebude,“ vyzývá Janda.

Koláře zkritizoval v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz také bývalý slovenský premiér Ján Čarnogurský. Ten nabídl odkoupení sochy za cenu stanovenou českým soudním znalcem. „Kupujícím by byla Slovensko-ruská společnost, které mám tu čest být předsedou,“ řekl. 

Kolář nechal na počátku dubna demontovat a odvézt sochu Koněva, což v Rusku vzbudilo vášnivé reakce. Poté, co ministr obrany Šojgu vyzval k trestnímu stíhání Koláře, vyšel zákon umožňující mj. kriminalizaci Koláře, který záhy podepsal prezident Vladimir Putin.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Stovky hodin příprav a pak tohle!“ Krátce před tiskovkou s von der Leyenovou se to stalo... Babiš exkluzivně pro PL

18:30 „Stovky hodin příprav a pak tohle!“ Krátce před tiskovkou s von der Leyenovou se to stalo... Babiš exkluzivně pro PL

Premiér Andrej Babiš poskytl ParlamentnímListům.cz exkluzivně komentář týkající se výstupů některých…