Koledovali si o to. Co jiného mají dělat? Demonstrací bude víc. K 3. září toho zaznělo hodně

31.08.2022 21:30 | Rozhovor

V sobotu 3. září se v Praze na Václavském náměstí bude konat protivládní demonstrace. Tématem je nespokojenost s vládou ohledně řešení energetické krize či inflace. ParlamentníListy.cz se v anketě zeptaly, co si oslovení o ní myslí. „Když vláda nevládne a kašle na lidi, jak mají občané vyjádřit svoji nespokojenost?“ uvedla například bývalá ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová. Exministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach soudí, že se u nás demonstruje málo. „Nestačí jen chodit k volbám. Je nutné si uvědomit potřebu aktivního občanství. Bez toho demokracie nefunguje,“ domnívá se.

Koledovali si o to. Co jiného mají dělat? Demonstrací bude víc. K 3. září toho zaznělo hodně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Demonstrace proti vládě na Staroměstském náměstí

„Podstatné je, kdo tam bude mluvit, a zda má nějaký politický program. Pokud za tím není vlivná strana nebo hnutí, nestane se mnoho. Jako s covidem, média si vyberou fotografie lidí, kteří vypadají alternativně. A budou to zesměšňovat. Pokud je tam budoucí premiér s podporou, je to jiná...“ okomentoval Roman Šmucler, prezident České stomatologické komory.

„V Česku se málo demonstruje a stávkuje. V EU dost zaostáváme. Nestačí jen chodit k volbám. Je nutné si uvědomit potřebu aktivního občanství. Bez toho demokracie nefunguje. Je dobře, že nespokojení občané vyjdou do ulic,“ domnívá se Zdeněk Škromach (ČSSD), bývalý ministr práce a sociálních věcí, exmístopředseda vlády i Senátu Parlamentu ČR.

„Demonstraci si vláda vykoledovala svojí absolutní nečinností a neschopností řešit aktuální problémy, které mají otřesné dopady na životy českých občanů. Nelze se divit, že lidi mají všeho dost a chtějí vyjádřit, co cítí. Je jen s podivem, že většina vlády to nechápe a jejich vlastní medicína ordinovaná bývalé vládě pomocí nátlakového a pochybného spolku Milion chvilek jim dnes nechutná,“ upozornila Marie Benešová, ministryně spravedlnosti ve dvou vládách.

„Když vláda nevládne a kašle na lidi, jak mají občané vyjádřit svoji nespokojenost?“ otázala se Daniela Kovářová, prezidentka Unie rodinných advokátů, kandidátka na senátorku, bývalá ministryně spravedlnosti.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Petr Macinka byl položen dotaz

Ústavní puč

Co tím přesně myslíte? Jak podle vás prezident násilně mění ústavní pořádky? Prezident přeci využil svého práva se obrátit na soud a ten nějak rozhodl, on přeci žádnou ústavu nemění, jen vlastně požádal o upřesnění, jak je myšlena, což je podle mě i dobře a snad pro příště budete jako politici věnov...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Macinka se v Partii otřel o Pavla. Opozice začala kvičet

13:50 Macinka se v Partii otřel o Pavla. Opozice začala kvičet

Nedělní Partii na CNN Prima News čeká letní přestávka. Ale ještě před ní proti sobě ve studiu stanul…