Kolem ústavní stížnosti na úhradovou vyhlášku to houstne. Ozval se senátor Valenta: Přiznal jste diskriminaci občanů, pane ministře

14. 2. 2019 16:00

K ústavnímu soudu míří stížnost skupiny senátorů soustředěných kolem Ivo Valenty na systém úhrad v českých nemocnicích. Velké nemocnice v metropoli či krajských městech totiž od zdravotních pojišťoven dostávají často rozdílné částky za totožné zdravotnické výkony. Laicky řečeno, operace slepého střeva v nemocnici na Vysočině nestojí pojišťovnu tolik jako operace v některé z pražských nemocnic. A to se senátorům nelíbí.

Kolem ústavní stížnosti na úhradovou vyhlášku to houstne. Ozval se senátor Valenta: Přiznal jste diskriminaci občanů, pane ministře
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ivo Valenta

Dusno kolem ústavní stížnosti skupiny 48 senátorů na systém nemocničních úhrad pokračuje. Senátor Ivo Valenta, který je jedním z předkladatelů ústavní stížnosti, sepsal otevřený dopis ministru zdravotnictví Adamu Vojtěchovi z hnutí ANO. Reaguje v něm na vyjádření, která Vojtěch vypustil v rozhovoru pro Lidové noviny.

Vojtěch v rozhovoru uvedl, že by ústavní stížnost v případě úspěchu do zdravotnictví přinesla chaos. „V zásadě napadá kompletní systém stanovování úhrad,“ postěžoval si na adresu stížnosti Vojtěch. Vojtěch rovněž v rozhovoru vyjádřil pochybnost o tom, zda senátoři stížnost vůbec četli, jelikož je „natolik zásadní“, že může dle jeho názoru „zbořit celý systém“.

Ivo Valenta se proti ministrovým spekulacím ohradil v otevřeném dopise na stránkách ParlamentníchListů.cz. „Myslím si, že byste jako představitel exekutivy měl mít větší respekt ke členům horní komory Parlamentu. Není namístě osočovat senátory z toho, že neví, kam vůbec návrh míří. Se senátory byly tyto problémy velmi podrobně a opakovaně diskutovány,“ vzkazuje Vojtěchovi Valenta.

Rovněž poukazuje na to, že je ministr mlád, a senátoři, kteří za stížností stojí, jsou staří, zkušení a mají rovněž dlouholeté zkušenosti s českým zdravotnictvím.

Senátoři podle Valenty „nemají motivaci systém poškozovat“. Ústavní stížností chtějí přimět ministerstvo k tomu, aby začalo konat a systém nemocničních úhrad narovnalo. Systém je, jak Valenta připomíná, nepříznivě nakloněn v neprospěch malých krajských zařízení a nemocnic. Ty dostávají za totožné zdravotní úkony méně peněz než velké nemocnice.

Laicky řečeno, to znamená, že nemocnice na Vysočině dostane za operaci slepého střeva méně než pražské zařízení.

O kolapsu systému v případě, že ústavní stížnost uspěje, hovořil Vojtěch pro Lidové noviny již dříve, což ParlamentníListy.cz rovněž reflektovaly. Senátor Ivo Valenta v souvislosti s tím, jak Vojtěch reagoval hovořil o „trefě do černého“

I Vojtěch sám uznává v rozhovoru pro Lidové noviny, že je systém „pokřivený“. „Je to o dvacetileté pokřivenosti,“ uvádí ministr v rozhovoru na otázku LN: „Proč se vlastně úhrady pro jednotlivé nemocnice za stejný výkon tolik liší?“

Vojtěch ovšem nyní podle Valenty „straší chaosem“ v případě, že by stížnost náhodou uspěla, což podle senátora v této situaci není namístě. Podle Valenty navíc Vojtěch de facto v rozhovoru přiznává, že si je Ministerstvo zdravotnictví vědomo toho, že diskriminace existuje. „O to více jsem překvapen a šokován tím, že tento stav dlouhodobě tolerujete a už dávno jste pro jeho rychlé odstranění něco neudělal,“ píše Valenta v dopisu.

Senátoři tak podle Valenty v ústavní stížnosti „napadli pokřivená pravidla“, se kterými zatím Vojtěchova administrativa podle Valenty „dosud mnoho neudělala“.

„Znovu musím zdůraznit, že ústavní stížnost není namířena proti pacientům. Není ale možné respektovat to, že v metropolích se bude kumulovat specializovaná péče, a na straně druhé bude k vůli diskriminaci v okrajových částech republiky skomírat péče zdravotní, nebude na platy lékařů, zdravotních sester, nové vybavení, nové přístroje, apod,“ píše Valenta v dopise.

 „Vážený pane ministře, z rozhovoru s Vámi jasně vyplývá, že je systém nespravedlivý a pokřivený, nemocnice dostávají za stejný výkon často velmi odlišné prostředky a dvě desítky let se nic nemění. Je tristní, že samo ministerstvo přiznává diskriminaci menších regionů, respektive jejich obyvatel, ale stále nezjednalo nápravu,“ připomíná Valenta.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jok

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Všechno jinak! Marek Dalík začal mluvit: Prý luxusní penzion… Udání, přepadovky. Normálně jsem makal. A pandury?

15:48 Všechno jinak! Marek Dalík začal mluvit: Prý luxusní penzion… Udání, přepadovky. Normálně jsem makal. A pandury?

Marek Dalík poprvé od svého propuštění promluvil do médií. Poskytl rozhovor Sabině Slonkové na její …