Kolik platíme za Moravcovy pořady? Soud prolomil výmluvu na obchodní tajemství. Hovoří právník, který chce změnit praxi Kavčích hor

8.6.2022 8:02 odp. | Komentář

Česká televize má problém. Bude muset s pravdou ven. Respektovaný brněnský právník Zdeněk Koudelka (Trikolora), který se mimo jiné proslavil i úspěšným žalobami na proticovidová opatření vlády Andreje Babiše, vytrval ve svém snaze zveřejnit to, kolik veřejnoprávní televize utrácí za výrobu pořadů Otázky Václava Moravce a Fokus Václava Moravce. Přestože s odvoláním na obchodní tajemství odmítl generální ředitel České televize Petr Dvořák tuto informace zveřejnit, před několika dny jeho rozhodnutí zrušil Městský soud v Praze.

Kolik platíme za Moravcovy pořady? Soud prolomil výmluvu na obchodní tajemství. Hovoří právník, který chce změnit praxi Kavčích hor
Foto: Archiv PL
Popisek: Zdeněk Koudelka

„Jde již o druhý rozsudek v této věci, který Česká televize prohrála. Prvotně vůbec neposkytla na mou žádost z února 2018 informaci, byť soudu tvrdila, že ano. Soud ji tedy v roce 2019 zavázal, aby rozhodla o poskytnutí informace. Následně rozhodnutí sice vydala, ale informaci neposkytla, byť jde o neaktuální rok 2017,“ popsal „kličkování“ televize docent Zdeněk Koudelka, který zároveň odmítl to, že by se ČT mohla vymlouvat na obchodní tajemství. „Obchodní tajemství je konkurenčně významná skutečnost u zboží či služby pro trh. Pokud by to platilo o pořadech Václava Moravce, musí Česká televize dokázat, že pořady Václava Moravce vyrábí pro trh - nabídla je a prodala jiným osobám. Není však známo, že by někdo koupil pořady Václava Moravce. Tyto pořady nejsou určeny na trh, ale jen pro vysílání České televize,“ argumentuje Koudelka, podle kterého je tak zřejmé, že odvolávání se na obchodní tajemství je pouze snahou zamezit přístupu veřejnosti k informacím o nakládání s veřejnými prostředky. 
 
 
„Aby něco bylo uznáno za obchodní tajemství a nešlo o účelové se vyhnutí povinnosti zveřejnit informace a snahu skrýt nekalé nakládání s veřejnými prostředky, je nutné určit obsah tohoto tajemství na základě objektivizovaných skutečností předem. Česká televize by takto mohla postupovat, pokud by někde ve svých dokumentech stanovila, co je obsahem obchodního tajemství u výroby televizních pořadů, a to rozdílně u pořadů vyrobených v rámci veřejné služby, které nejsou určeny na trh, a rozdílně u pořadů určených k prodeji jiným televizím či jejich jinému uplatnění - filmy určené přednostně do kin. Něco takového však Česká televize neuvedla a určitou informaci začala vydávat za obchodní tajemství až s cílem vyhnout se povinnosti poskytnutí informace,“ vysvětlil svůj postoj Koudelka. 
 

Anketa

Má prezident Zeman vaši důvěru? (Ptáme se od 8.6. 2022)

66%
31%
hlasovalo: 19603 lidí
Podle jeho slov si navíc ČT na sebe sama upletla bič. „Institut veřejné služby má odlišovat Českou televizi od ostatních televizí, které primárně sledují dosažení zisku. Veřejná služba není určena pro soutěž na trhu, protože zahrnuje výrobu pořadů a vysílání, které nejsou určeny pro tržní zisk. Vytváření televizních pořadu Českou televizí je plnění jejího zákonného poslání, při kterém jsou spotřebovávány nuceně vybírané veřejnoprávní koncesionářské poplatky (televizní daň). Není důvod, aby se odlišně postupovalo při posuzování práva na informace u České televize a jiných úřadů a osob užívajících veřejné prostředky. Pokud by Česká televize požádala o informaci, kolik stála oprava státního či krajského hradu anebo nějaká kulturní výstava, je těžko představitelné, že by tato informace byla tajná. A pokud ano, Česká televize by to kritizovala jako zneužití obchodního tajemství. Jiným káže vodu, ale sama pije víno,“ myslí si brněnský advokát. 
 
Koudelka je také přesvědčen o tom, že pořady Václava Moravce slouží k ovlivňování veřejného mínění v oblasti politiky. „Je zde rozdíl od pořadů o přírodě, umění či vědeckých objevech. Například při informacích o výrobě hudebních pořadů mohou být dotčena autorská práva a hudební produkce je běžně produkcí, s kterou se soutěží na trhu. Při hudební produkci nejde primárně o zasahování do politického dění. V rámci pořadů o politických poměrech ve státě je nutné, aby jejich výroba a financování byly korektní. Nástrojem pro veřejnou kontrolu je, že informace o financování těchto pořadů musí podléhat svobodnému přístupu k informacím. Zájem na veřejnosti, správnosti, průhlednosti a korektnosti financování politických pořadů veřejnoprávních médií je vyšší než jiné zájmy, včetně ochrany údajného obchodního tajemství,“ pokračuje v argumentaci Zdeněk Koudelka s tím, že vše je navíc umocněno tím, že ČT je financování především z koncesionářských poplatků, což je veřejnoprávní nucená dávka typu daně. „Nelze akceptovat tvrzení generálního ředitele České televize, že kontrolu financí dostatečně vykonává Rada ČT a Dozorčí komise. Působnost těchto orgánů neomezuje právo na informace. V opačném případě by každá obec mohla odmítnout žádost o informaci s tvrzením, že ji dostatečně kontroluje volené zastupitelstvo a kontrolní výbor, což by jistě Česká televize oprávněně kritizovala,“ dodal Koudelka. 
 
Advokát zároveň upřesnil, že ČT poskytla jen průměrnou cenu za výrobu všech publicistických pořadů ve výši 141 000 Kč za hodinu, v kterých se částka na pořady Václava Moravce rozplynula. „Pokud vedení České televize nezmění přístup, jsem proti tomu, aby lidé byli nuceni v době rozšiřující se bídy platit na Českou televizi víc,“ dodal Zdeněk Koudelka. 
 
 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Karel Výborný

Demise

Pane premiére, vzhledem k otřesnému stavu veřejných financi, rostoucí inflaci, poklesu životní úrovně i osobních úspor, vzhledem k nejistotě týkající se zásobování plynem Evropu z Ruska letos v zimě, neuvažujete, prosím, o demisi? Nezaznamenal jsem krom projevů jediný hmatatelný krok Vašeho kabinetu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To už je osobní. Podívejte se, co stvořila TOP 09 za VIDEO proti Schillerové. Voliči otřeseni

20:43 To už je osobní. Podívejte se, co stvořila TOP 09 za VIDEO proti Schillerové. Voliči otřeseni

Nedělní Partie na CNN Prima NEWS byla bohatá na diskusi s ostrými názorovými střety, jejími hlavními…