Kolik ruských vojáků padlo na východní Ukrajině, oficiální ruská místa tají

11.03.2015 13:00

Zjistit, kolik Rusů přesně padlo během loňského a letošního roku při bojích na východní Ukrajině, je velmi obtížné. Odhady se pohybují od několika stovek až po sedm a půl tisíce. Ruská vláda ale tvrdí, že ruští občané bojují v Doněcké a Luhanské oblasti na Ukrajině jen jako dobrovolníci.

Kolik ruských vojáků padlo na východní Ukrajině, oficiální ruská místa tají
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ruská vlajka

Problematice se věnuje v dnešním článku server Aktuálně.cz, který připomíná, že podle svědectví a rozhovorů, které přinesly například ruské listy Kommersant a Novaja Gazeta, příslušníky ruských ozbrojených sil k odchodu na Ukrajinu nikdo nenutí.

Není také jasné, kolik ruských vojáků na Ukrajině je. NATO jejich počet odhaduje až na dvanáct tisíc, ale počty se zřejmě měnily v závislosti na situaci. „Loni v srpnu pomohli Rusové zastavit ofenzívu ukrajinské armády, která hrozila separatistům úplnou porážkou,“ tvrdí server s tím, že druhý vrchol účasti ruských vojáků na bojích v Donbasu přišel letos v únoru, kdy povstalci dobývali město Debalceve.

Z rozhovorů, které ruští vojáci poskytli Kommersantu a Nové Gazetě, prý vyplývá, že devadesát procent účastníků ofenzívy a dobytí debalcevské kapsy byli příslušníci ruských ozbrojených sil. Ruská aktivistka Jelena Vasiljevová tvrdí, že počet ruských obětí na Ukrajině už za téměř rok války převýšil šest tisíc a že zemřelo více Rusů než Ukrajinců. Zdroj z ministerstva obrany v Moskvě jí prý přiznal více než tisíc mrtvých. Bloger Oleg Jarčuk dokonce uvádí 7500 ruských obětí. Zástupce šéfredaktora ruských opozičních novin Novaja Gazeta Vitalij Jaroševskij ale serveru řekl, že to považuje za výrazně nadsazené.

Rusů, kteří padli v Donbasu, jsou spíš jen stovky

"Přesná čísla nikdo nemá. … Podle našich informací z ruského ministerstva obrany i našeho zpravodaje na Ukrajině Vjačeslava Izmajlova jsou to spíš stovky. Ne tisíce, to je nereálné," uvedl Jaroševskij.

Server také upozorňuje na to, že Kreml je citlivý na pátrání po osudu těch, kteří v sousední zemi padli. „Opozičního politika Lva Šlosberga skupina mužů zbila do bezvědomí, když loni pátral v Pskově po pohřbu výsadkářů ze zdejší armádní divize,“ píše server a uvádí další případ, kdy bylo pátrání po ruských vojácích padlých na Ukrajině nebezpečné: „V Astrachani byl v září napaden kameraman stanice BBC, natáčející příběh o mrtvých ruských vojácích z tohoto města. Záznam v kameře mu útočníci vymazali.“

Celý text najdete ZDE

 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Letná: Vyfoť se se svým politikem. Byla tam celá opozice. A Drahoš pěl hymnu na VIDEO

22:04 Letná: Vyfoť se se svým politikem. Byla tam celá opozice. A Drahoš pěl hymnu na VIDEO

Na demonstraci Milionu chvilek na Letenské pláni se v sobotu znovu sešlo asi dvě stě tisíc lidí. Po …