Kolovratník z ANO: Primě může být udělena pokuta. Může i přijít o licenci

02.06.2016 13:48

Kauzou údajného ovlivňování zpravodajství o uprchlické krizi ze strany vedení televize Prima se bude na svém nejbližším jednání zabývat sněmovní volební výbor. V rozhovoru s internetovou televizí DVTV to uvedl člen sněmovního volebního výboru Martin Kolovratník (ANO). Připustil, že pokud se prokáže, že reportáže byly nějakým směrem zabarvené, může být televizi udělena pokuta a v krajním případě by mohla přijít i o licenci.

Kolovratník z ANO: Primě může být udělena pokuta. Může i přijít o licenci
Foto: ANO.cz
Popisek: Martin Kolovratník

Ať to prošetří RRTV

Z informací, které má Kolovratník k dispozici, soudí, že podezření na manipulaci zpravodajství je velmi vážné. Upozornil, že volebnímu výboru se zodpovídá Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, která má ze zákona dbát na to, aby jednotliví vysílatelé, ať už veřejnoprávní, nebo soukromí, dodržovali základní ustanovení zákona č. 231 z roku 2001 o rozhlasovém a televizním vysílání (RRTV). „Jestliže teď máme podezření, že v televizi Prima byli redaktoři nuceni k tomu nebo na ně byl vyvíjen nátlak, aby nedodržovali tento zákon, tak by to měla prošetřit velká mediální rada, a my jako výbor chceme této radě dát pokyn, podnět k tomu prošetřování,“ uvedl.

Podle něj by si měla RRTV zadat analýzu zpravodajství dotyčné televize například za posledního půl roku. „A budeme se ptát, jaký bude výsledek. Jestli to zpravodajství bylo objektivní a vyvážené, to znamená, jestli bylo v souladu s paragrafem 31 odstavec 2 tohoto zákona, který jasně říká, že každý vysílatel musí mít zpravodajství objektivní a vyvážené.“

Celé video je ZDE.

Volební výbor bude o věci zřejmě jednat už 9. června

Po dohodě s předsedou volebního výboru Martinem Komárkem (ANO) už předběžně informovali své kolegy ve volebním výboru, že tento bod chtějí navrhnout na jeho nejbližší jednání. To se koná příští týden ve čtvrtek 9. června. Výbor už je v tuto chvíli svolán. Na začátku jeho jednání, kdy se bude hlasovat o programu, bude navrženo zařazení nového bodu. „My jsme neformálním e-mailem požádali kolegy o podporu, aby souhlasili s tím, že tento bod bude zařazen na program jednání výboru. A věřím, že tu podporu získáme, že i ostatní kolegové uvidí závažnost té situace,“ řekl Kolovratník.

Zpravodajství má ukazovat svět takový, jaký je

Sám si myslí, že zpravodajství má ukazovat lidem svět takový, jaký je. „Každé médium, a je jedno, jestli je soukromé nebo veřejnoprávní, musí mít nezávislé, objektivní, nijak nezabarvené zpravodajství. Samozřejmě vlastní názory toho média už mohou být publikovány v názorech, v publicistice. Ale musí to být jasně odděleno,“ myslí si.

Zmíněné podezření podle něj proto ohrožuje důvěru v celou novinářskou obec. „Pro mě je velkým problémem to, že vedení toho média začalo vyvíjet nátlak na své novináře, aby obsah zpravodajství směřovali jedním směrem, a to je nepřípustné,“ řekl.

Primě může být udělena pokuta nebo i odebrána licence

Připustil také, že televize by mohla být pokutována, v krajním případě by jí dokonce mohla být i odňata licence. „Pokud nějaká stanice, nějaké médium, je jedno, jestli je to televize, rádio nebo tištěné médium, neplní zákon, to znamená porušuje zákonná ustanovení, neplní svoji licenci, pak ano, bavme se o pokutě anebo v krajním případě, opakuji v krajním případě, i o odebrání licence,“ dodal s tím, že je ale nutné ctít presumpci neviny a provinění je nutné nejdříve prokázat. „Musíme mít kvalitativní a kvantitativní analýzu toho zpravodajství řekněme za posledního půl roku. Musíme vědět, jestli byly reportáže nějak zabarveny, zda převažovalo některé téma. A až budeme mít fakta, pak může velká rada konat,“ dodal.

 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Publicista čte varovné signály: Petr Fiala? Metody bolševika, vlajka EU v zádech značí vazalství. A teď Babiš...

18:15 Publicista čte varovné signály: Petr Fiala? Metody bolševika, vlajka EU v zádech značí vazalství. A teď Babiš...

„Babiš je sice neslušný, ale nikdo lepší není. Obecné hodnocení politika vychází pro Babiše dobře pr…