Komárek: Hledáme státníka, který povede národ do pranice. Na Západ tečou miliardy

08.12.2012 8:11

Česká ekonomika stále zůstává v recesi a je otázka, kdy se to změní. Ekonom Valtr Komárek v komentáři pro sobotní MF Dnes tvrdí, že existuje cesta ven, jen je třeba diverzifikovat český export, na kterém ekonomika stojí. Vláda premiéra Petra Nečase (ODS) přitom podle jeho názoru kráčí jiným směrem, když chce dát peníze lidem především prostřednictvím zateplování budov, na kterém vydělá betonářská lobby. Nový směr by ale prý mohl ukázat příští prezident.

Komárek: Hledáme státníka, který povede národ do pranice. Na Západ tečou miliardy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Valtr Komárek
reklama

"Dané historické tažení může inspirovat a neústupně i drsně prorážet jen mimořádně nadaný státník, člověk „vytrénovaný“ celou řadou let jak v domácí, tak v zahraniční vysoké politice a s přísně věcným ekonomickým uvažováním, který do této pranice půjde s celým národem a dokáže mu vrátit naději v budoucnost," uvádí Komárek.

Z Česka mizí miliardy

Komárek kritizuje především fakt, že se čeští exportéři stále orientují především na sousední Německo, zatímco Rusko nebo Čínu přehlížejí. Na východní trhy bychom přitom mohli vyvážet mnohem víc, protože české výrobky zde stále má určitý zvuk.

Přetrvávající orientace na Západ má podle komentátora ještě jednu slabinu. České podniky většinou patří právě vlastníkům ze Západu, kterým ze zisků těchto firem plynou miliardy. Komárek naznačuje, že je třeba "vypěstovat" nové silné české podniky.

"Přitom nejen tento, ale celý náš export z drtivé většiny patří do rukou zahraničních investorů. Jestliže v prvních letech příchodu nabízeli práci a postupně začali odčerpávat jen pár miliard korun dividend, dnes už za hranice posílají 220 miliard korun ročně (to je více než trojnásobek celé naší státní dluhové služby)," připomíná Komárek.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pořád tu bude někdo udávat a buzerovat. Rudí Piráti a to jejich béčko z TOP 09... Xaver s prezidentem Klausem rozjeli show

17:38 Pořád tu bude někdo udávat a buzerovat. Rudí Piráti a to jejich béčko z TOP 09... Xaver s prezidentem Klausem rozjeli show

Prezidentu Václavu Klausovi se nechce věřit, že máme tak hloupou politickou elitu, že by byla ochotn…