Komentátor Hvížďala ohromil: Dlouhé tanečky kolem vlády otvírají prostor pro Haška

24.12.2013 15:06

Ačkoliv se to nyní příliš nezdá, vznik nové vlády se může ještě pořádně protáhnout. Ve své analýze k tomu dochází známý publicista Karel Hvížďala. „Jenže aby nová vláda mohla řádně pracovat, musí ji prezident jmenovat - a v tom může být ještě problém,“ uvádí Hvížďala.

Komentátor Hvížďala ohromil: Dlouhé tanečky kolem vlády otvírají prostor pro Haška
Foto: Hans Štembera
Popisek: Spisovatel a publicista Karel Hvížďala

Zemanovi podle Hvížďaly totiž kabinet v demisi plně vyhovuje, protože tam sedí pouze jeho lidé. „A aby mohl kabinet fungovat, musí vládu jmenovat prezident, který řekl, že Andreje Babiše jmenuje ministrem jen tehdy, když bude zrušen lustrační zákon, což by mohlo být nejdříve koncem ledna. A protože sociální demokraté, kteří nesouhlasí s tím, že by jim do obsazování ministrů mluvil prezident, chystají kompetenční žalobu k Ústavnímu soudu, může prezident i tento krok využít k tomu, že jmenování vlády bude oddalovat, a sice dvojím způsobem: Žalobu můžou podat jen samosprávné orgány či premiér, který ale nebyl jmenován, a pak se zase může čekat na nález,“ myslí si Hvížďala.

Taková situace bude značně oslabovat předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku i postavení celé sociální demokracie. Ta totiž bude v očích veřejnosti viníkem za toto nekonečné protahování vládních provizrií. Kompetenční žalobu by podle komentátora Ústavní soud těžko dokázal rozhodnout dříve než za půl roku. Současně by se postavení sociální demokracie i Sobotky oslabovalo, čehož by mohl využít Michal Hašek, spojenec prezidenta, a nominoval by svou vládu.

To vše Sobotka ví, a proto asi bude muset prezidentovi ustupovat, aby mohl jmenovat vládu co nejdříve. „Jenže i tyto ústupky jeho pozici oslabí a posílí ANO a Andreje Babiše, o kterém přesně nevíme, co chce: Do politiky se dal proto, že už odmítal uplácet dál politické strany a jejich lobbisty, jenže to je sice úmysl bohulibý, ale pro řízení státu nedostatečný. Bitva Zemana a Haška se Sobotkou, kterému to vše budou vyčítat, se tedy jen odkládá, a pakliže tato parta vyhraje, sociální demokracii to bude v očích veřejnosti marginalizovat, zvlášť pokud bude nadále tlumit protikorupční normy. Zemanova ČSSD by pak mohla skončit podobně jako Klausova ODS,“ dodává Karel Hvížďala.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ten, o kterém nesmíte mluvit!  Tommy Robinson dostal cenu. A dějí se věci: Zákazy, mazání, tresty. Ale čtěte

7:31 Ten, o kterém nesmíte mluvit! Tommy Robinson dostal cenu. A dějí se věci: Zákazy, mazání, tresty. Ale čtěte

Britský novinář a aktivista Tommy Robinson, který informoval veřejnost o muslimských ganzích, které …