Komentátor MF Dnes píše o lehkovážném Putinovi a jeho primitivech na Ukrajině. A volá po opravdu přísných sankcích

19.07.2014 10:16

Theodor Marjanovič ve svém komentáři v MF Dnes nazvaném „Trefa z Buku“ píše o pravděpodobné snaze Ruska dále mlžit o svém podílu na sestřelení malajsijského letounu nad Ukrajinou i o tom, že se z místa činu kontrolovaného rebely ztrácejí důkazy. Uvažuje také o postižení viníků s tím, že zpřísnění sankcí proti Rusku je žalostně málo.

Komentátor MF Dnes píše o lehkovážném Putinovi a jeho primitivech na Ukrajině. A volá po opravdu přísných sankcích
Foto: tan
Popisek: Pád malajského letadla
reklama

Teodor Marjanovič v komentáři pro MF Dnes zdůrazňuje, že Rusko stále odmítá přiznat svůj podíl na konfliktu na Ukrajině. Popírá jak účast členů ruských elitních jednotek na Krymu, tak i svůj podíl na vyzbrojování rebelů na východní Ukrajině, kde se nyní válčí. „Samozřejmě si každý může klást otázku, odkud by jinak promoskevští rebelové mohli získávat sofistikované zbraně ruské výroby – třeba i protiletecké systémy Buk.“

„Vladimir Putin je kromě všeho zlého, co se o něm dá říct, i lehkovážný. Vyvolat válku umí mistrně. Těžké pro něj ani nebylo najít na Ukrajině primitivy ochotné střílet po všem. Ale copak ho nenapadlo, že by jim přece jen neměl dávat výkonné protiletadlové systémy? Proč jim rovnou, chce se cynicky říct, nesvěřil i pár atomových bomb?“ ptá se komentátor.

Není jasné, kdo z Buku vypálil

Teodor Marjanovič zdůrazňuje, že není jednoznačně jasno, kdo spoušť zmáčkl. „A asi nikdy nebude, protože Rusové budou donekonečna mlžit,“ míní autor komentáře. Podle něj je už velice výmluvné to, jak místní lidé mohou z místa neštěstí kontrolovaného rebely odnášet ohořelé předměty jako suvenýry. Marjanovič tak pokazuje na ničení důkazů, které by měly počkat na mezinárodní vyšetřovací tým a umožnit například identifikaci rakety podle výrobního čísla. To by prozradilo, komu systém patřil, jestli ukrajinské, nebo ruské armádě. „Byl by to sice další nepřímý důkaz, ale aspoň něco,“ je přesvědčen Marjanovič.

Svět podle Marjanoviče pravděpodobně nezíská nic než nedostatečně konkrétní data ze západních špionážních družic ohledně místa odpalu. Komentátor tak vyslovuje obavu, že Rusko a proruští separatisté mají snahu vyšetření tragédie ztěžovat a zabránit průkaznému označení viníků.

Co bude následovat?

Komentátor se také zabývá otázkou, jestli sestřelení civilního stroje může vést k válce, a dodává, že zatím tomu nikdy tak nebylo. Jak se bude mezinárodní situace vyvíjet dál?  Autor se domnívá, že postižená Malajsie může požadovat potrestání viníků, a podle Marjanoviče není jisté, že je budeme znát, a pak se prý může dožadovat odškodnění.

„Spojené státy, v jejichž čele stojí nevýrazný, nepříliš kompetentní prezident, se také do ničeho nepohrnou. Navíc i proto, že USA právě začátkem týdne zpřísnily hospodářské sankce proti Rusku,“ odhaduje Marjanovič.

Podle něj zbývá Evropská unie. Její občané byli nejpočetněji zastoupeni mezi oběťmi tragédie. „Okamžité zpřísnění sankcí na americkou úroveň je proto naprosté minimum toho, co by mělo následovat, hned jak bude jasné, že Rusko obstrukcemi narušuje vyšetřování katastrofy,“ říká rozhodně autor komentáře. „Ale i tak to bude na tak mezinárodní zločin žalostně málo,“ uzavírá svůj komentář Teodor Marjanovič.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: dkr
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Právo demonstrovat! Kalousek podpořil Mináře

22:12 Právo demonstrovat! Kalousek podpořil Mináře

„Doufám, že si to lidé nenechají líbit. Vláda se neštítí ani po ukončení nouzového stavu dál omezova…