Komentátor Pečinka nad programovým prohlášením: Tato vláda má zjevně problém s identitou

03.08.2013 12:42 | Zprávy
autor: dkr

Komentátor Reflexu Bohumil Pečinka prostudoval programové prohlášení vlády Jiřího Rusnoka a napsal do MF DNES komentář. Některé body prohlášení považuje za sympatické, ale zdůrazňuje, že vláda vznikla pod protektorátem Miloše Zemana a její životnost bude velmi omezená.

Komentátor Pečinka nad programovým prohlášením: Tato vláda má zjevně problém s identitou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman jmenoval vládu Jiřího Rusnoka

Podle Pečinky jde o nejkratší programové prohlášení vlády v celé historii samostatné České republiky a zastavuje se hned u je jeho preambule. Ta prý svědčí o tom, že autoři považují vznik vlády za nelegitimní. Preambule prý útočí na předchozí vládu a podle Pečinky jde o zamaskování handicapu, že vláda vznikla pouze z vůle prezidenta, a to v rozporu s deklarovanou parlamentní většinou.

Pečinka v MF DNES píše, že vláda označuje pád Nečasova kabinetu a svůj zrod „za výsledek skandálu, jaký nemá v dějinách naší země obdoby“. „Tento konfrontační úvod svědčí o tom, že nový kabinet má problémy s vlastní identitou, když má potřebu se takto bojovně vyrovnávat s předchozí vládní sestavou,“ píše Pečinka.

Kromě jiného si Pečinka v programovém prohlášení vlády všímá deklarované snahy hledat východisko z hospodářské deprese v exportní orientaci na země typu Číny, Ruska, Brazílie a Indie. „Čeští průmyslníci, kteří se minulý rok shromáždili za Milošem Zemanem a výrazně mu pomohli k prezidentskému vítězství, si nyní evidentně prosazují svou představu o účasti státu na otevírání nových trhů,“ píše Pečinka a dodává, že právě toto je nejpozitivnější část celého programu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Prezident

V čem myslíte, že je omezována kontrola prezidenta? Kdo a jak vůbec může kontrolovat prezidenta? A myslíte, že se Zeman nebo Pavel povyšují nad soudy? To podle mě ne, nad ostatní politiky to ano, ale asi se to fakt dalo čekat. Hodně se teď taky mluví o tom, že jde ústavní soud na ruku prezidentovi, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zase utekli“. Okamura potkal v Berlíně štáb ČT, má to natočené

20:31 „Zase utekli“. Okamura potkal v Berlíně štáb ČT, má to natočené

Předseda Poslanecké sněmovny Tomio Okamura (SPD) se v pátek 26. června 2026 během dvoudenní konferen…