Komentátor Pečinka v ČT: Tohle je nejvtipnější hláška Sobotky za dvacet let

23.09.2016 19:28

Komentátor Bohumil Pečinka v pátek zavítal do Interview ČT24, promluvil o kauze Miloše Zemana ve věci Ferdinanda Peroutky a jeho údajné fascinace nacismem. Novinář nešetřil kritickými slovy především na adresu soudce. Břitce okomentoval vystoupení prezidenta na půdě OSN a doporučil mu, aby se podíval, jak migraci řeší v Austrálii. Došlo i na vztahy v koaliční vládě, kde prý Sobotka ukázal, že pojedl i trochu vtipné kaše.

Komentátor Pečinka v ČT: Tohle je nejvtipnější hláška Sobotky za dvacet let
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bohumil Pečinka

V úvodu Pečinka okomentoval kauzu Peroutka. „Soudce se dopustil toho, že dnešníma očima hodnotil tehdejší dobu. On by se měl pokusit přihlédnout k tomu, že v těžkých dobách novinář také taktizuje a volí určitou taktiku. Ferdinand Peroutka mohl odejít do Londýna a odtamtud kritizovat Hitlera. Peroutka si však zvolil jinou cestu,“ popsal host. Soudce si však o této době mnoho nezjistil a nařkl Peroutku z fascinace nacismem, aniž by vzal v potaz, že se tento muž mohutně bral za práva Židů. Ten výrok soudce je tedy mnohem skandálnější,“ shrnul Pečinka. Kdyby se Zeman skutečně omluvil, protože pochybil, polidštilo by ho to. Pomohlo by mu to prý i v očích voličů.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Pár slov padlo také na konto Zemanova projevu v OSN. Prezident Zeman podle Pečinkova názoru upozornil na existující problém. „Politik se od jiných občanů odlišuje tím, že přináší konkrétní řešení. Kritizovat ji můžeme my tady, ale on jako politik by měl nabízet také řešení a minimálně se konfrontovat s tím, jak to dělají třeba v Austrálii,“ doporučil hlavě státu komentátor.

Před několika dny Prahu navštívil australský expremiér Tony Abbott, který v našem hlavním městě popisoval, jak přísně Australané řeší azylovou politiku. Migranty umisťují na okolní ostrovy a důkladně je prověřují. Výsledkem je, že za posledního dva a půl roku do Austrálie nepřijel jediný ilegální imigrant.

Následně se Pečinka věnoval nadcházejícím krajským volbám. Současná kampaň mu přijde hodně vyprázdněná. Politici, kteří nemají nosné téma, sahají po migraci. Faktem ovšem je, že v Česku je to poněkud virtuální problém, protože tu migranty nemáme. Na druhé straně nesmíme zapomínat, že dnes lidé hodně cestují a vidí, co se děje v Evropě. Vidí, že jak v Berlíně, tak ve Vídni migrace opravdu je téma. Téma migrace je navíc hodně přiživováno debatami o povinných kvótách. „Kdyby se od těch povinných kvót upustilo už před rokem, tak to téma nebude tak silné," zdůraznil host.

Posléze se zasmál nad slovy premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), který řekl, že „koalice z programového hlediska není špatná, protože ANO vlastně nemá žádný svůj program a velmi často se rozhoduje podle průzkumů veřejného mínění. A v okamžiku, kdy zjistí, že je ta věc podporována veřejností, tak jí začne prosazovat. Pro nás je to výhodné, protože ANO je schopné se velmi pružně přizpůsobit programu jiných stran.“ „Sobotka je dvacet let v politice a myslím, že je to nejvtipnější věc, kterou kdy řekl a kterou dalších dvacet let neuslyšíme,“ zmínil Pečinka.

V obecné rovině konstatoval, že hlavní politický spor se přesunul především do vlády, protože dva největší rivalové spolu sedí v koaličním kabinetu a musí kalkulovat i s tím, že budou spolu vládnout i po příštích volbách, byť možná v opačné pozici. Dnes je totiž hnutí ANO ještě mocnější, než bylo v roce 2013. Stejně tak komunisté vědí, že musí být opatrní, protože budou potřebovat sociální demokraty k uzavírání koalic v krajích.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šlachtu do voleb zmlátí. Přišlo to z nečekaného místa

14:54 Šlachtu do voleb zmlátí. Přišlo to z nečekaného místa

Známá advokátka a politická aktivistka Klára Samková sdílela své postřehy z předvolební kampaně. Bab…