Komentátor varuje Sobotku a ČSSD: S takovýmhle chováním u voličů narazíte

13.05.2017 13:58

Politolog Josef Mlejnek z Univerzity Karlovy se pro server iRozhlas.cz vyjádřil k současné vládní krizi. Podle jeho názoru může sociální demokracie s protibabišovskou rétorikou u voličů narazit. Řeč však byla i o nájemném vrahovi Jiřím Kajínkovi, jehož se rozhodla omilostnit hlava státu.

Komentátor varuje Sobotku a ČSSD: S takovýmhle chováním u voličů narazíte
Foto: ReproFoto: TV Barrandov
Popisek: Prezident Miloš Zeman v pořadu Týden s prezidentem televize Barrandov.
reklama

Úvodem se Mlejnek vyjádřil ke středeční koaliční schůzce v Liberci, kterou svolal prezident Miloš Zeman, ačkoliv premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) krátce předtím odletěl na pracovní cestu do Lucemburska. Podle Mlejnka si v tomto Zeman neodpustil naschvál. „Současně tu schůzku asi využil i k tomu, aby ukázal, že Sobotka jede během krize také pryč. Asi chtěl odrazit také kritiku, že je nečinný. V Senátu se formuje skupina senátorů, která chce podat ústavní stížnost. Takže on tím pak může i argumentovat, že nebyl nečinný a že něco konal,“ podotkl Mlejnek. Zeman totiž byl kritizován za to, že odjíždí v době vládní krize do Číny.

Z toho, co z té schůzky podle Mlejnka unikalo za informace, není úplně jasné, jak to Miloš Zeman myslel. „Jestli chce pořád hrát na to, že se jenom vymění premiér, jako ústupek ještě odejde Babiš a vláda jinak zůstane,“ zmínil politolog a zdůraznil jednoznačnost Ústavy v tom, kdyby byl jmenován nový premiér. Podle Mlejnka by pak musel proces formování vlády začít znovu.

ČSSD podle něj jde do celé situace po hlavě a chtějí z krize vytěžit co nejvíce, tvrdě žádají Babišovo odvolání. „Nejsem ale jistý, jestli se jim to podaří. Otázka je, jak lidi to budou chápat,“ podotkl. A vrátil se i k středeční demonstraci Proč? Proto!, kdy podle něj v Praze bylo dost lidí, kteří Sobotkovi většinou fandili. „Nemyslím si ale, že by většina z nich ČSSD volila. Lidi, kterým je teď Sobotka sympatický, protože je ve sporu se Zemanem a konečně se odhodlal podat návrh na odvolání Babiše, tak to stejně můžou být lidé, kteří nejsou voliči ČSSD,“ řekl jasně s tím, že část voličů ČSSD je vlastně částí voličů Babiše. 

Zmínil také, že ten, kdo vypoví koaliční smlouvu, bude za toho, kdo vládu shodil, kdo je zdrojem nestability. „Kdežto ten, kdo na ní trvá, může být vnímán jako ten, kdo chce řád a pořádek. Nikdo nechce být v roli toho, kdo to zbořil,“ dodal.

Původní text ZDE.

A co záměr omilostnit Kajínka? To je podle Mlejnka těžko říct, jak to Zeman zamýšlí. „Já si myslím, že to plánoval delší dobu. Mohl se samozřejmě ale rozhodnout bezprostředně. Možná tím chce získat voliče nebo se těm stávajícím nějak zalíbit. Samozřejmě je to ale spekulativní, zda se zalíbí lidem, když propustí nájemného vraha a ještě když navíc lze snadno doložit, že ještě nedávno tvrdil, že jemu milost nedá,“ zkonstatoval. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vítězslav Jandák si vytřel… člověkem v tísni. Newsroom ČT24 to natáčel ve čtyřech lidech. Co padlo na adresu Rosího, ovšem do éteru nepustili. Jenže my víme i to

4:40 Vítězslav Jandák si vytřel… člověkem v tísni. Newsroom ČT24 to natáčel ve čtyřech lidech. Co padlo na adresu Rosího, ovšem do éteru nepustili. Jenže my víme i to

Rada Českého rozhlasu nedávno pořádala debatu o mediální gramotnosti a mediálním vzdělávání. Podle n…