Komise pro ocenění účastníků odboje proti komunismu by mohla skončit. Už v roce 2022

25.08.2018 21:40

Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO) navrhuje stanovit konkrétní datum, ke kterému zanikne Etická komise ČR pro ocenění účastníků odboje a odporu proti komunismu. Vyplývá to z materiálu, který jeho resort poslal k připomínkám dalším ministerstvům. Úřad upozorňuje, že po konci funkčního období současných členů komise v letech 2021 až 2022 by bylo kvůli ubývající agendě nehospodárné činnost komise zachovávat. Její pravomoci by měly proto 3. května 2022 přejít na ministra obrany.

Komise pro ocenění účastníků odboje proti komunismu by mohla skončit. Už v roce 2022
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek
reklama

Komise vznikla na základě zákona o protikomunistickém odboji z roku 2011. Rozhoduje mimo jiné o odvoláních žadatelů o osvědčení aktivního účastníka třetího odboje, kterým nevyhovělo Ministerstvo obrany. „Agenda upravená tímto zákonem se postupně utlumuje a lze reálně předpokládat, že v řádu několika let bude nápad věcí předložených Etické komisi k rozhodnutí minimální,“ uvádí návrh.

Komise se skládá z devíti členů. Po dvou volí na pět let Sněmovna, Senát, vláda a Rada Ústavu pro studium totalitních režimů, jednoho jmenuje prezident. Materiál upozorňuje, že nominant prezidenta nyní chybí. Tehdejší premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) začátkem loňského roku odmítl spolupodepsat návrh Miloše Zemana, aby se členem komise stal Karel Srp. Sobotka to zdůvodnil tím, že podle veřejně dostupných informací Srp dlouhodobě a opakovaně donášel Státní bezpečnosti (StB).

Kvůli nízkému počtu případů ztratí podle materiálu existence komise jako zvláštního orgánu opodstatnění. „Její zachování by bylo výrazně nehospodárné,“ stojí v návrhu. Navrhuje proto, aby byla funkční období všech členů komise upravena tak, že končí 2. května 2022. Následujícího dne by měly pravomoci komise přejít na ministra obrany. Podle nynější úpravy bude funkční období stávajících členů komise končit postupně od listopadu 2021 do května 2022.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Klaus ml.: Připravujme se, Češi! Až se bude EU rozpadat... Tato slova nepotěší milovníky Unie

18:25 Klaus ml.: Připravujme se, Češi! Až se bude EU rozpadat... Tato slova nepotěší milovníky Unie

Několikatýdenní vyjednávání Evropské unie s Velkou Británií se kvůli neshodám rozpadla a skončila dř…