Komunální politik, snaha o odstranění sochy, naštvaní Rusové... V Bulharsku mají svou „kauzu Koněv“

23.05.2020 8:35

V bulharské metropoli Sofii vystoupil jeden z komunálních politiků s iniciativou učinit s bronzovou sochou vojáka Rudé armády totéž, co s pražskou sochou Koněva. Už dostal několik stížností a dopis od ruského velvyslance, jenž pohrozil, že exhumace ostatků „může být interpretována jako pokus rehabilitovat nacismus“, píší Lidové noviny.

Komunální politik, snaha o odstranění sochy, naštvaní Rusové... V Bulharsku mají svou „kauzu Koněv“
Foto: Hans Štembera
Popisek: Odstraněná socha maršála Koněva v pražských Dejvicích
reklama

Vše se spustilo tím, že starostovi čtvrti Lozenec Konstantinu Pavlovovi začaly chodit stížnosti od tamních občanů, proč za veřejné peníze opravuje pomník padlým sovětským vojákům v parku u bulváru Černý vrch. Menší renovaci platila ruská ambasáda, šéfa čtvrti ale naštval propagandistický humbuk kolem celé věci.

„Ruská agentura TASS natočila video, jak bulharští dělníci a umělci kompletně zrenovovali památník v centru Sofie. A to v době, kdy u vás vyhrožovali starostovi Prahy 6,“ řekl Pavlov Lidovým novinám.

Následně proto sepsal sofijské starostce Jordance Fandakové žádost o odstranění pomníku. „Uctívá sovětské padlé, ale přitom žádné boje v Bulharsku nebyly,“ upozorňuje starosta, že Bulharsko bylo za války původně členem osy Berlín–Řím–Tokio, a když se Rudá armáda v září 1944 přiblížila, státní převrat jí umožnil obsadit území prakticky bez boje.

Pomník by Pavlov chtěl přemístit do muzea, a pokud by se na místě skutečně našly ostatky sovětských vojáků, důstojně je uložit na hřbitov. Prostranství kolem pomníku navrhuje přejmenovat na náměstí Anny Politkovské po zavražděné ruské novinářce.

Anketa

Máte důvěru v Bezpečnostní informační službu (BIS) ?

4%
96%
hlasovalo: 17904 lidí
Starostka metropole mu na žádost nereagovala. „Ale je pravda, že ona je z vládní strany a my jsme opozice, tak je to složité,“ dodává starosta Pavlov. Sama městská část Lozenec pomník odstranit nemůže, tak jako to učinili v Praze 6. V Sofii je zapotřebí povolení ministerstva obrany a památkářů, poté musí rozhodnout rada hlavního města, což je proces na celá léta.

Zato Pavlov už obdržel několik stížností i výhrůžných vzkazů. A dopis od ruského velvyslance Anatolije Markova, v němž diplomat pohrozil, že exhumace ostatků „může být interpretována jako pokus rehabilitovat nacismus“. „Takový postup snad ani není v pořádku, ruská ambasáda měla své výhrady adresovat našemu ministerstvu zahraničí,“ diví se Pavlov, který odpověď přeposlal bulharské diplomacii.

Nic ale nepovažuje za nereálné, jelikož bulharské ministerstvo zahraničí spolu s USA a s dalšími devíti východoevropskými zeměmi včetně ČR podepsalo 8. května deklaraci odsuzující pokusy o přepisování dějin. Konstatuje, že Rudá armáda nepřinesla východní Evropě svobodu, ale další totalitu, tentokrát sovětský komunismus. „Uvidíme, jestli naše vláda jen tak mluví do větru, nebo je v tomto směru schopná nějaké akce. I když moc optimistický nejsem,“ uzavírá starosta sofijské čtvrti Lozenec.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kýbl nenávisti k Zemanovi a žádné argumenty! Hlásači neotřesitelné pravdy. Nevěřím. Ivan Vyskočil zametl s publicistou. A pak se vysmál Hrušínskému

8:24 Kýbl nenávisti k Zemanovi a žádné argumenty! Hlásači neotřesitelné pravdy. Nevěřím. Ivan Vyskočil zametl s publicistou. A pak se vysmál Hrušínskému

NEDĚLNÍ RÁNO S IVANEM VYSKOČILEM „Kdo seje vítr, sklízí bouři,“ říká k situaci v USA herec Ivan Vysk…