Komunista Dolejš: Levicová vláda tu nikdy nebyla. Ale časy se mění

04.05.2013 19:59

Místopředseda KSČM Jiří Dolejš reagoval v rubrice Parlamentních listů Politici voličům na komentář čtenáře, který vyjádřil obavu, zda komunisty neoslabí sílící Zemanovci. Vývoj preferencí ukázal, že komunisty předběhla i vládní TOP 09.

Komunista Dolejš: Levicová vláda tu nikdy nebyla. Ale časy se mění
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Dolejš

"V poměrném volebním systému, kde je více pravicových i levicových stran asi nikdy nebude mít jedna strana absolutní většinu (přes 50%). Úspěch KSČM samozřejmě posiluje celý levý pól," píše Dolejš.

KSČM nesmí být v izolaci

Čtenář připomněl, že loni se komunisté s 20-21 % v průzkumech dotáhli i na ČSSD. Teď je situace jiná. "Levicová vláda v ČR vlastně nikdy ještě nebyla, s ohledem na kooperaci levice oslabovanou antikomunismem. V minulosti předstihla KSČM svého hlavního konkurenta o levicové hlasy, tedy ČSSD jen dvakrát. Šlo o specifické situace za předsedy Jiřího Horáka a pak za předsedy Stanislava Grosse. Takže paralela s těmi loňskými sněhy poněkud kulhá.

Ale důležitější je síla a koaliční potenciál KSČM - se slabou či izolovanou stanou se nikdo bavit nebude. Tedy ani fanatický kůl v plotě, ani ocásek konformní ČSSD. Prostě partner. A tady se časy mění - od otevřeného horkého nepřátelství (v květnu 1990 podporovala ČSSD zákaz KSČM) přes studenou toleranci (v roce 2006 bylo "dovoleno" KSČM hlasovat pro zákony navržené ČSSD) až po současnou standardní koaliční spolupráci ve většině krajů," vysvětluje poslanec čtenáři, který se dotazoval.

Skutečná změna musí přijít zleva

A dodává: "To je dáno stabilní pozicí KSČM, ale i tlakem voličů, kteří cítí, že skutečná změna musí přijít zleva. Tedy volá po součtu hlasů se silnou KSČM. Do voleb je ještě celý rok. Přesvědčený pravicový volič přeci nevymizí úplně - jen se občas přestěhuje - od ODS k Unii svobody, Věcí veřejných či k TOP 09. Konečná čísla ale nakonec rozhodnou především nerozhodnutí voliči, které chce současná vláda obměkčit tím, že se jakoby v detailech oddělí od toho, co dosud prováděla." Jde o reakci na slova o tom, že komunisty předběhla i TOP 09, ke které nejspíš přešla část voličů ODS.

Zakončil pak tím, že má čtenář pravdu, že nechat pravici v těchto volbách za sebou, je úkol levice. "Pořád musím myslet na prohlášení Zemana, že ČSSD by měla vládnout s pomocí druhé nejsilnější strany, aniž by řekl, zda pravicové (dnes třeba TOP 09) či levicové. Ale pro to je dobré vymezit jasně podstatu oněch změn způsobem, který neosloví jen přesvědčené, ale i ty nerozhodnuté voliče. Tedy v praktické a ne jen ideologické rovině," uvedl Dolejš.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: lze

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A k čemu máme volby? Zeman se vysmál „křiklounům“ z Milionu chvilek. A zhrozil se nad Rittigem. Ten člověk...

21:59 A k čemu máme volby? Zeman se vysmál „křiklounům“ z Milionu chvilek. A zhrozil se nad Rittigem. Ten člověk...

Prezident Miloš Zeman opět promluvil k českým divákům na TV Barrandov o svých názorech na aktuální d…