Komunisté vyšlou zástupce do sněmovní komise pro hybridní hrozby

21.06.2020 6:20

Komunisté vyšlou svého zástupce do sněmovní komise pro hybridní hrozby, i když v uplynulém týdnu nehlasovali pro její ustavení. Chtějí také jednat o programu komise, novinářům to dnes řekl předseda KSČM Vojtěch Filip. „My tam určitě budeme mít svého zástupce," uvedl s tím, že při hlasování komunisté vyjádřili nesouhlas s původním záměrem komise věnovat se hrozbám z autoritářských režimů.

Komunisté vyšlou zástupce do sněmovní komise pro hybridní hrozby
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vojtěch Filip
reklama

„Hybridní hrozby mohou hrozit odkudkoli včetně některých takzvaných občanských aktivit a podobně," uvedl. Za "minimálně diplomatický nonsens" vzhledem k existenci mnohem autoritativnějších režimů označil záměr iniciátorů komise směřovat pozornost především k hrozbám pocházejícím z Číny a Ruska. Devítičlenná komise pro hybridní hrozby se má zabývat vlivem kybernetických útoků a šíření cílených dezinformací z ciziny na situaci v Česku.

O vznik komise usilovali už předloni zástupci pravicové opozice. Komise měla být podle jejich návrhu vyšetřovací a měla vyhodnotit vliv autoritářských režimů na dění v Česku. Členové komise měli hledat oblasti, v nichž se stát nedokáže s těmito riziky vypořádat, a doporučit opatření včetně případných změn legislativy. Část kritiků zejména z řad KSČM a SPD poukazovala na to, že komise zjevně míří na vliv Číny a Ruska.

Debatu o vzniku komise loni obnovila informace serveru Aktuálně.cz, že úvěrová společnost Home Credit proplatila téměř 2000 hodin práce PR agentuře C&B Reputation Management za zlepšování obrazu komunistické Číny u české veřejnosti. Home Credit k tomu uvedl, že nenajímal ani nepoptával v Česku služby, aby prosazoval zájem jakékoli cizí země. Společnost patří do skupiny PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Nevracejte se.“ Tornádo řádilo, zášť k Babišovi taky. A Vystrčil se omlouval

7:54 „Nevracejte se.“ Tornádo řádilo, zášť k Babišovi taky. A Vystrčil se omlouval

Premiér Andrej Babiš uvízl kvůli počasí v Bruselu a nemohl se vrátit do Česka, které se potýká s nás…