Komunisti jsou hrozná pakáž, vzpomíná na hovory s malířem Meda Mládková

27.1.2012 6:42 odp.

Mecenáška Meda Mládková vzpomíná, na své seznámení s malířem Františkem Kupkou. Tehdy se prý spolu nebavili ani moc umění, spíše o tom, že „komunisti jsou hrozná pakáž“. S jeho 41 obrazy tento týden přistál v Praze vládní speciál.

Komunisti jsou hrozná pakáž, vzpomíná na hovory s malířem Meda Mládková
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vojtěch Filip

Celkem 41 děl malíře Františka Kupky přivezl tento týden vládní speciál. Kolekci koupila mecenáška Meda Mládková a rozšířila díky ní sbírku v Museu Kampa. Cenu nakonec dokázala usmlouvat o polovinu, tedy z milionu na „pouhých“ 500 tisíc dolarů.

Mládková se s Kupkou už kdysi osobně setkala v Paříži. „Znala jsem ho v posledních dvou letech jeho života. Když umíral, poslali pro mě, že mě pořád volá. Měl rakovinu, a když jsem přijela, už jen bezvládně ležel, nohy měl jako hůlky. A jeho lékař ho léčil aspirinem,“ vzpomíná v rozhovoru pro HN.

Tehdy prý zavolala, aby k jeho loži přišel jiný lékař. „Ten mu předepsal léky proti bolesti, ale paní Kupková nedovolila, aby mu ty léky koupili. Myslím, že na mě žárlila kvůli tomu, že jsme s Kupkou mluvili česky. Neviděla mě tam ráda. On strašně toužil po Čechách a myslím, že jeho ženě vadilo, že jsem pro něj pojítkem s vlastí,“ myslí si Medková.

Tehdy se spolu s Kupkou prý často bavili. „O umění ne. Spíše jen o tom, jaká jsou ti komunisti hrozná pakáž. Ale Československo miloval, i když se nemohl vrátit,“ dodává mecenáška.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pan

Ing. Jozef Síkela byl položen dotaz

Zákaz spalovacích motorů

Co jste jako ministr průmyslu udělal nebo v nejbližší době, například během našeho předsednictví, uděláte pro zrušení nebo přinejmenším odálení zákazu spalovacích motorů? Nebo už připravujete nějaké dotace pro lidi, aby si mohli elktoauta pořídit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Křeček pryč! Piráti, TOPka ani kavárna nevydýchali, co ombudsman provedl. A Kalousek se předvedl

17:05 Křeček pryč! Piráti, TOPka ani kavárna nevydýchali, co ombudsman provedl. A Kalousek se předvedl

Den poté, co ombudsman Stanislav Křeček odebral svojí zástupkyni Monice Šimůnkové všechny agendy, pr…