Konec Merkelové. Už i německý mainstream jí prorokuje tvrdý pád

27.06.2018 19:15

Komentátor německého prestižního deníku Handelsblatt Andreas Kluth tuší, že německou kancléřku Angelu Merkelovou čeká tvrdý pád. Ačkoli ji celkově hodnotí jako opravdu dobrou kancléřku, předpokládá, že jí po několika letech politicky zlomí vaz uprchlická krize.

Konec Merkelové. Už i německý mainstream jí prorokuje tvrdý pád
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Merkelová
reklama

Časopis Argument, který přiblížil článek německého autora českým čtenářům, připomíná, že Kluth předvídal neblahý konec kancléřky už v listopadu minulého roku. Po několika měsících se pozice Merkelové zdá ještě slabší. Může za to spor o řešení-neřešení uprchlické krize. Kancléřka se musí pokusit o udržení dobrých vztahů s Francií, musí ukázat, že myslí na jižní státy EU, ale nesmi si proti sobě příliš popudit ani středoevropské partnery.

 A jakoby to nestačilo, bude muset hledět na jih ještě kvůli tamním ekonomickým problémům, aniž by si příliš rozzlobila finančně podstatně silnější státy na severu.

Všem těmto požadavkům naráz může podle komentátora Merkelová jen těžko vyhovět. Zvlášť, když se proti ní staví její ministr vnitra Horst Seehofer z CSU. Ten teď ve shodě s Itálií či s Rakouskem nenechává nit suchou a hrozí, že uzavře hranice pro všechny běžence, kteří v Německu nemají co dělat. Pokud bude na svém nekompromisním postoji trvat, Merkelová, která chce být k uprchlíkům vstřícnější, prý bude muset Seehofera z kabinetu vyhodit.

Pokud tak učiní, přijde o podporu CSU a ztratí parlamentní většinu. Možná jí pomohou Zelení, kteří oceňují otevřenost Merkelové vůči uprchlíkům, jenže to prý nic nemění na tom, že pozice Mertkelové bude opravdu hodně slabá.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

BIS: Jsme v p*deli, všichni tady chc*pneme

10:45 BIS: Jsme v p*deli, všichni tady chc*pneme

Lidé na sociálních sítích nechávají volný průchod emocím a nezřídka se to stává i politikům či další…