Konec diplomacie pro Nejedlého. Pas je odevzdán

22.10.2021 16:04

Poradce prezidenta Miloše Zemana Martin Nejedlý na Ministerstvo zahraničí vrátil diplomatický pas. V úterý ho k tomu vyzval ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) a premiér Andrej Babiš s tím, že když je prezident dlouhodobě hospitalizován, Nejedlý diplomatický pas nebude potřebovat.

Konec diplomacie pro Nejedlého. Pas je odevzdán
Foto: Hans Štembera
Popisek: Martin Nejedlý

Anketa

Chcete Pekarovou Adamovou za předsedkyni Poslanecké sněmovny?

4%
93%
hlasovalo: 45709 lidí
„Mohu potvrdit, že diplomatický pas Martina Nejedlého byl vrácen na Ministerstvo zahraničí a momentálně je v depozitu. To je obvyklý postup. Tím pan Nejedlý vyhověl žádosti pana ministra Kulhánka ve stanovené lhůtě,“ uvedla mluvčí Ministerstva zahraničí Eva Davidová podle informací serveru Aktuálně.cz.

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek vyzval Nejedlého k vrácení diplomatického pasu v úterý s tím, že pokud tak do týdne neučiní, ministerstvo mu pas zneplatní. Podle Kulhánka je to proto, že prezident v dohledné době nebude cestovat do zahraničí, kam ho Nejedlý většinou doprovázel. Kulhánek tak vyslyšel premiéra Andreje Babiše, který k tomuto kroku vyzval v úterý ráno.

„Rozhodnutí odebrat diplomatický pas se odvíjí od toho, že je vysoce nepravděpodobné, že prezident republiky bude cestovat do zahraničí. Ten proces se zvažoval několik dní. Když prezident republiky skončí v nemocnici, tak je to stav, na který se musí reagovat. Informace přicházely a na základě toho jsem rozhodl, jak jsem rozhodl,“ prohlásil Kulhánek.

Byznysmen Nejedlý se kolem Zemana pohybuje od roku 2009, kdy se zakládala Strana práv občanů Zemanovci, v jejímž vedení byl Nejedlý jako místopředseda osm let. Nejedlý žil v 90. letech v Rusku, kde má stále byznysové kontakty. Právě jeho napojení na Rusko bylo v minulosti nejčastěji kritizováno. Diplomatický pas získal Nejedlý díky krátké vládě Zemanem prosazené úřednické vlády Jiřího Rusnoka.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: jma

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

EU nás uvedla v omyl s očkováním. Babiš vytáhl silné info

19:41 EU nás uvedla v omyl s očkováním. Babiš vytáhl silné info

„Kdo za to může? Co nám říkala celý rok Evropská komise? Že když dosáhneme 70 procent proočkování do…