Konec diplomacie pro Nejedlého. Pas je odevzdán

22.10.2021 16:04 | Zprávy

Poradce prezidenta Miloše Zemana Martin Nejedlý na Ministerstvo zahraničí vrátil diplomatický pas. V úterý ho k tomu vyzval ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) a premiér Andrej Babiš s tím, že když je prezident dlouhodobě hospitalizován, Nejedlý diplomatický pas nebude potřebovat.

Konec diplomacie pro Nejedlého. Pas je odevzdán
Foto: Hans Štembera
Popisek: Martin Nejedlý

„Mohu potvrdit, že diplomatický pas Martina Nejedlého byl vrácen na Ministerstvo zahraničí a momentálně je v depozitu. To je obvyklý postup. Tím pan Nejedlý vyhověl žádosti pana ministra Kulhánka ve stanovené lhůtě,“ uvedla mluvčí Ministerstva zahraničí Eva Davidová podle informací serveru Aktuálně.cz.

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek vyzval Nejedlého k vrácení diplomatického pasu v úterý s tím, že pokud tak do týdne neučiní, ministerstvo mu pas zneplatní. Podle Kulhánka je to proto, že prezident v dohledné době nebude cestovat do zahraničí, kam ho Nejedlý většinou doprovázel. Kulhánek tak vyslyšel premiéra Andreje Babiše, který k tomuto kroku vyzval v úterý ráno.

„Rozhodnutí odebrat diplomatický pas se odvíjí od toho, že je vysoce nepravděpodobné, že prezident republiky bude cestovat do zahraničí. Ten proces se zvažoval několik dní. Když prezident republiky skončí v nemocnici, tak je to stav, na který se musí reagovat. Informace přicházely a na základě toho jsem rozhodl, jak jsem rozhodl,“ prohlásil Kulhánek.

Byznysmen Nejedlý se kolem Zemana pohybuje od roku 2009, kdy se zakládala Strana práv občanů Zemanovci, v jejímž vedení byl Nejedlý jako místopředseda osm let. Nejedlý žil v 90. letech v Rusku, kde má stále byznysové kontakty. Právě jeho napojení na Rusko bylo v minulosti nejčastěji kritizováno. Diplomatický pas získal Nejedlý díky krátké vládě Zemanem prosazené úřednické vlády Jiřího Rusnoka.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jma

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Jak zabránit Číně, aby o nás sbírala citlivá data?

Podle mě také není problém jen v Číně, ale dnes už téměř neexistuje nic jako soukromý. I třeba EU dost šťourá do soukromý lidí - většinou to vydává za dobrý úmysl a možná to i dobře myslí, ale je to potřeba? Co vím, tak třeba chtěla mít možnost sledovat i soukromou korespondenci lidí na internetu at...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vzpoura proti Leyenové: Chce z ČR „páreček“, ne Síkelu. Zlost. I Vondra dupnul

17:40 Vzpoura proti Leyenové: Chce z ČR „páreček“, ne Síkelu. Zlost. I Vondra dupnul

Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová s českou nominací ministra průmyslu a obcho…