Konec legrace. Podvod? Koalice SPOLU prý lhala voličům. Toto zaznělo mezi odborníky

09.10.2021 20:51

„Já jsem možná v minulosti byl profesionální politik, ale tohle by se mi nelíbilo.“ Expremiér Jiří Paroubek před kamerami tepal pravicovou koalici SPOLU, to jest koalici ODS, lidovců a TOP 09, která vyhrála volby.

Konec legrace. Podvod? Koalice SPOLU prý lhala voličům. Toto zaznělo mezi odborníky
Foto: Screen: TV Nova
Popisek: Lídři koalice SPOLU slaví volební vítězství.

Koalice SPOLU, tedy koalice ODS, lidovců a TOP 09, vyhrála volby se ziskem 27,6 procenta hlasů a hosté ve studiu TV Nova, expremiéři Jiří Paroubek, Petr Nečas, konzervativní komentátor Reflexu Bohumil Pečinka a ekonom Lukáš Kovanda, debatovali, co přijde teď. Musejí lidé počítat se zvyšováním daní?

Podle Lukáše Kovandy ano. A Jiří Paroubek se začal rozčilovat.

„Panu Kovandovi se zdá být naprosto normální, že už je po volbách a teď už je to jinak a daně se budou zvyšovat. Mně se to normální nezdá, jo. Já jsem možná v minulosti byl profesionální politik, ale tohle by se mi nelíbilo, když to řeknu otevřeně,“ zaznělo od Paroubka.

Moderátor Rey Koranteng se poté ve studiu ptal, zda vlastně nepůjde o podvod na voličích, když koalice SPOLU napřed slibovala, že daně zvyšovat nebude, a teď by je svým slibům navzdory zvýšila. „Troufám si říct, že by to vyvolalo velké zklamání,“ poznamenal Koranteng.


Screen: TV Nova

Anketa

Jste spokojeni s výsledky voleb?

7%
87%
hlasovalo: 30799 lidí
Petr Nečas koalici SPOLU hájil a pronesl, že si za určitých okolností umí představit, že ke zvyšování daní nedojde. Jenže připustil, že to bude opravdu těžké. „Není znám jeden jediný případ vyspělé země v rámci OECD, která dokázala konsolidovat své veřejné finance, aniž zvýšila nějaké daně.

A Paroubek zasadil koalici SPOLU další ránu.

Pokud tato koalice slibuje, že bude schopná na provozu státní správy ušetřit až 100 miliard korun, ten, kdo to říká, tak podle Paroubka vůbec neví, jak státní správa funguje, a blábolí, nebo to ví a je si vědom toho, že neříká lidem pravdu.

„Já jsem nějaký rozpočet dělal. Dělal jsem rozpočet hlavního města Prahy taky, takže o tom něco vím. Teď bude potřeba říct pravdu – které daně se budou zvyšovat, které daně se budou snižovat, které se týkají také veřejných služeb. Teď to asi legrace pro řadu lidí nebude. Udržet tu sociální soudržnost bude velice obtížné. Ty koalice s Andrejem Babišem, ať byly, jaké chtěly, tak tohleto dokázaly,“ pravil Paroubek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: mp

FactChecking BETA

Nepřesnost, či přímo dezinformace ve článku? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Konec Lipavského: Po průšvihu v ČT přišlo nečekané. A zlé

9:21 Konec Lipavského: Po průšvihu v ČT přišlo nečekané. A zlé

Úplný idiot. I takové názory zaznívaly poté, co Jan Lipavský po schůzce s prezidentem Zemanem prezen…