Konec, od teď už jenom za svoje. V USA seškrtali obdobu ČRo a je povyk

18.07.2025 9:00 | Monitoring

Sněmovna reprezentantů – dolní komora Kongresu – kývla na plán 47. prezidenta USA seškrtat financování veřejných médií a zahraniční pomoc ve výši 9 miliard dolarů. Americký veřejnoprávní rozhlas, obdoba Českého rozhlasu v USA, bije na poplach. Brání se i veřejnoprávní televize. Reakce se však ozývají i z druhé strany názorové barikády.

Konec, od teď už jenom za svoje. V USA seškrtali obdobu ČRo a je povyk
Foto: Repro YouTube
Popisek: Donald Trump

Sněmovna reprezentantů schválila plán Trumpovy administrativy na zrušení 9 miliard dolarů dříve přidělených finančních prostředků, včetně 1,1 miliardy dolarů pro Korporaci pro veřejnoprávní vysílání (CPB). Server Národního veřejnoprávního rozhlasu (NPR) upozornil, že hlasování proběhlo v poměru 216 ku 213 kongresmanů, přičemž dva republikáni se připojili ke všem demokratům ve sněmovně proti škrtům. Návrh zákona nyní putuje k podpisu prezidentu Trumpovi.

Ihned po hlasování vydala generální ředitelka NPR Katherine Maherová prohlášení, v němž označila škrty za „nevratnou ztrátu“ pro veřejnoprávní rozhlasový systém.

„Veřejné financování umožnilo rozkvět jedinečného amerického systému bezkonkurenčních kulturních, informačních a vzdělávacích programů a zajistilo přístup k důležitým nouzovým varováním a hlášením v dobách krize – to vše za zhruba 1,60 dolaru na Američana ročně. Rodiče a děti, senioři a studenti, kmenové a venkovské komunity – všichni ponesou následky tohoto hlasování,“ varovala Maherová.

Anketa

Chcete, aby STAČILO! a SOCDEM postavili společnou kandidátku?

87%
7%
hlasovalo: 3879 lidí
Kongresmanka za Severní Karolínu Alma Adamsová patřila mezi demokraty, kteří se postavili na obranu veřejnoprávního vysílání. „Když hurikán Helene loni zpustošil západní Severní Karolínu, veřejnoprávní vysílání bylo k dispozici i v době, kdy selhávala tradiční komunikace,“ řekla. „Rozsáhlé výpadky proudu, mobilních telefonů a internetu znamenaly, že pro tisíce obyvatel Severní Karolíny bylo veřejné rádio způsobem, jakým přijímaly zprávy.“

Generální ředitelka Public Broadcasting Service (PBS), americké veřejnoprávní organizace, Paula Kergerová, ve čtvrtek prohlásila, že krok k omezení veřejnoprávního vysílání „jde proti vůli amerického lidu, z něhož drtivá většina důvěřuje PBS a věří, že jejich komunitám poskytujeme vynikající hodnotu“.

„Tyto škrty budou mít významný dopad na všechny naše stanice, ale budou obzvláště zničující pro menší stanice a ty, které obsluhují velké venkovské oblasti,“ řekla Kergerová. „Mnoho našich stanic, které poskytují přístup k bezplatným unikátním místním programům a nouzovým upozorněním, bude nyní v nadcházejících týdnech a měsících nuceno činit těžká rozhodnutí.“

Publicista Stephen L. Miller na sociální síti X kontroval, že veřejnoprávní vysílání bude moc dělat v podstatě totéž, co dělalo dosud, jen už to nebude dělat za peníze daňových poplatníků.

 

„NPR může pokračovat v podobných redakčních rozhodnutích, jen už to nebude dělat z peněz daňových poplatníků,“ napsal doslova. Senátor John Kennedy upozornil, že v těchto veřejnoprávních institucích drží pozice především demokraté.

„Proč tedy bývalý redaktor NPR zjistil, že v jeho redakci ve Washingtonu, D. C., s 201 miliony dolarů, bylo na redakčních pozicích 87 demokratů a NULA republikánů?“ zeptal se senátor za stát Louisiana.

 

Republikánský senátor Eric Schmitt upozornil na vyjádření ředitelky rozhlasu ze sociálních sítí, kde se rozepisovala o rasismu bělochů, o rasismu Donalda Trumpa, o pozdních fázích kapitalismu a podobných tématech. 

„Dolary plynoucí z našich daní by neměly končit na její výplatní pásce,“ vyjádřil svůj názor senátor s tím, že se bude zasazovat o to, aby NPR napříště už nebyl financován z daní Američanů.

 

Publicista T. Becket Adams přidal ironickou poznámku:

„NPR a PBS opustily twitter v roce 2023 poté, co byly označeny za ‚vládou financovaná média‘ s argumentem, že financování, které dostávají, je natolik triviální, že by takové označení bylo nespravedlivé a nepřesné. Nyní se dozvídáme, že potenciální ztráta údajně triviálního financování představuje existenční hrozbu,“ podotkl.

 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Miloš Polák

Ing. Libor Turek, Ph.D. byl položen dotaz

Proč jste nepodpořil zákon, který měl zajistit lepší dostupnost léků a lékáren?

Přijde mi, že se tu opět staví byznys nad zájmy lidí, a v tomto případě i nad zdraví. Nebo co podle vás bylo na zákoně špatného? A proč se u nás pořád nahrává jen těm velkým hráčům? Podívejte se, co to způsobilo třeba v obchodech, ale další příklad jsou třeba operátoři. Proč tu pořád není další, kte...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Diskuse obsahuje 31 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

„Kdo řekne nacistická Ukrajina, je vlastizrádce.“ Ministrovi slova neprošla

11:44 „Kdo řekne nacistická Ukrajina, je vlastizrádce.“ Ministrovi slova neprošla

Ministr pro evropské záležitosti Dvořák a 1. místopředseda SPD Radim Fiala se před kamerami CNN pohá…