Konec sluníčkářských keců! Řešení migrační krize. Podrobné, jasné a kruté

03.07.2018 7:07

Novinář Štěpán Kotrba se rozjel na facebooku. Vyzývá k ukončení předstírání humanitární ochoty a k tomu, aby evropští lídři začali jednat. Navrhuje silové řešení. Pak se ale do debaty vložil bezpečnostní poradce Jaroslav Štefec.

Konec sluníčkářských keců! Řešení migrační krize. Podrobné, jasné a kruté
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Súdánec přezdívaný kamarády "Delfín"
reklama

„Kdy už někdo konečně zavelí rázně a jednosmyslně k ukončení předstírání humanitární ochoty, když už dávno o žádnou humanitu v uprchlické válce nejde? Jde o válku a její pravidla. Psychologického limitu dosáhla už i německá kancléřka, jejíž náruč se už neotevírá,“ píše Kotrba o kancléřce Merkelové, která včera večer ustoupila německému ministru vnitra Horstu Seehoferovi.

Fotogalerie: - Opouštění calaiské džungle

Od pondělka jsou po Francii rozváženi uprchlíci, k...
Někteří místní přivážejí migrantům sladkosti a pře...
Uprchlíci tvoří fronty na autobusy
Od pondělka jsou po Francii rozváženi uprchlíci, k...
Uprchlíci tvoří fronty na autobusy
Uprchlíci tvoří fronty na autobusy

Anketa

Osvědčil se Andrej Babiš ve funkci předsedy vlády?

75%
25%
hlasovalo: 11093 lidí

„Tak zaprvé: detenční tábory mimo území Unie dobrovolně nebudou. Turecké stály tři miliardy eur za rok a respekt k Erdoganovu vítězství ve volbách,“ připomíná Kotrba reálnou cenu detenčních zařízení postavených mimo hranice EU na případu Turecka, které hostí miliony uprchlíků.

Poté se věnuje vývoji situace v Libyi, která je důležitým tranzitním místem. Mnoho uprchlíků odsud pluje do Itálie. „Za druhé: Generál Haftar chce moc nad Libyí a nehodlá se dělit. To znamená zaplatit ho = vyzbrojit ho, aby ustál nejen likvidaci svých protivníků, ale i "zadržování" uprchlíků, ze kterých si udělá námezdné žoldáky pro bitvu nejen o libyjské pobřeží, 350 km od italských břehů, ale o celou Libyi,“ vysvětluje Kotrba, že existuje možnost podpořit generála Chalífu Haftara. Pětasedmdesátiletý válečník je v nastálém chaosu po konci Muammara Kaddáfího nejvýraznějším z těch, kteří se přihlásili o podíl na moci nad Libyí.

Kotrba ale navrhuje jiné hypotetické řešení, které nezní tak vznešeně. „A nebo... ho teď, kdy je slabý, napadnout dělovými čluny, zmasakrovat mu přístavy a zajistit, že ani jedna libyjská bárka nevypluje na moře, pak vzít několik výsadkových lodí, nacpat do nich uprchlíky z Itálie, Řecka, Francie a Španělska, a pod hrozbou dávky ze samopalů je vyhodit na libyjském pobřeží. Co vyjde laciněji a bezpečněji pro Evropu? Prosím vás, a nevyprávějte mi nic o lidských právech, mezinárodních konvencích o uprchlících a takový ty další sluníčkářský kecy. Jde o moc, o prachy a o bezpečnost. O naši bezpečnost,“ píše Kotrba.

Na Kotrbův příspěvek zareagoval bezpečnostní expert Jaroslav Štefec. Hypotetickou akci v Libyi nevidí příliš realisticky. Cenu takové akce odhadl na astronomických 3-3,5 miliardy eur. Jen přípravy by podle něj zabraly několik měsíců a bylo by potřeba obrovského úsilí k tomu, aby operace proběhla.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Marek Korejs
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nadávky Nohavicovi: Úder zpět. A nové info

6:34 Nadávky Nohavicovi: Úder zpět. A nové info

ANKETA „Myslím, že zmrd je spíše Matěj Hollan,“ říká hudebník Petr Štěpánek v reakci na slova, která…