Konec srandy, jde o hodně. Markéta Šichtařová zásadně k Chovancovu ,,úřadu pravdy"

17.01.2017 6:34

Konec srandy, ministerstvo pravdy přichází, varuje na svém blogu ekonomka Markéta Šichtařová, tentokrát společně se svým manželem Vladimírem Pikorou. Následuje citát z románu George Orwella 1984, kde se tato instituce objevila poprvé.

Konec srandy, jde o hodně. Markéta Šichtařová zásadně k Chovancovu ,,úřadu pravdy"
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ekonomka Markéta Šichtařová
reklama

„Z místa, kde Winston stál, se ještě dalo přečíst úhledné písmo, jímž byla na bílém průčelí vyvedena tři hesla Strany. VÁLKA JE MÍR. SVOBODA JE OTROCTVÍ.  NEVĚDOMOST JE SÍLA.

České ministerstvo pravdy prozatím nemá takto velkolepou infrastrukturu, neboť jej tvoří jen asi dvacet úředníků. Zbytek prý ale od reality zase tak daleko není. Šichtařová vypočítává nejzásadnější pravdy obrácené naruby, počínaje vysvětlováním povinné hate free kultury, že Evropa na pokraji válečného výbuchu je ve skutečnosti výkladní skříní míru, a konče uvažováním nového úřadu proti dezinformacím.

„Nově zřízené Ministerstvo pravdy nám nyní tvrdí, že přenecháme-li svůj úsudek o tom, co je Pravda, státu, budeme silnější a vyzrajeme nad ruskou propagandou. Ve vzdání se vlastního rozumu prý bude naše síla,“ píše Šichtařová. To už prý není „jako“ z Orwella, ale přímo z něj.

Takto si ministerstvo pravdy představoval George Orwell

Centrum proti dezinformacím, jak se orwellovské ministerstvo honosně nazývá, bude podle Šichtařové postaveno na principu „patentu na pravdu“. A tento monopol na pravdu se může neuvěřitelně rychle zvrhnout.

„Tam, kde je jen jeden člověk nebo jedna instituce s právem „vykládat“ pravdu a „tlumočit“ informace, totiž končí demokracie a začíná totalita. Je to obecný znak všech diktátorských režimů,“ varuje ekonomka a doplňuje to historickými příklady totalitních režimů. Od nacistického Ministerstva pro lidovou osvětu a propagandu, vedeného proslulým doktorem Goebbelsem.

Úřad proti dezinformacím ale bude mít ještě širší záběr, než někdejší osvětová ministerstva, dbající o propagandu. Bude monitorovat i jedince na sociálních sítích a jejich názory. Stane se tak pozoruhodným hybridem ministerstva propagandy a někdejší StB.

CELÝ KOMENTÁŘ ZDE

„Vlastně nechápeme, jak politici mohli vznik něčeho tak nebezpečného dovolit. Jediné vysvětlení, proč to politici dovolili, je, že jim vůbec nedoteklo, o jakou hrozbu se jedná. Teď se totiž soustředí jen na potírání toho, že všeci kradú, a ohrožení základů demokracie vnímají jen skrze obchodní rejstřík a skrze to, kdo vlastní které médium. Jenomže naprosté jádro ohrožení demokracie jim zcela uniklo,“ obává se ekonomka.

Úřady mohou tvrdit, že se nejedná o cenzuru, ovšem podle Šichtařové to cenzura je, už proto, že rozděluje informace na dobré a špatné. A totalitní tendence v naší společnosti prý jednoznačně potvrzuje heslo „kdo nejde s námi, jde proti nám“, byť je v současnosti zabaleno do cool hesla jednoho novináře, že odpůrci ministerstva pravdy jsou „buď blbí, nebo navedení, nebo rovnou kolaborují“.

„Proto nabádáme všechny politické strany, které jdou do voleb: Jako cíl své volební kampaně si dejte zrušení Ministerstva pravdy. Jde o hodně,“ prosím na závěr blogu oba manželé.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hřib a Drahoš opět dráždí čínského draka. Vytvořili děkovné VIDEO a Tchaj-wan ho zveřejnil. Diplomaté nevěří svým očím

19:13 Hřib a Drahoš opět dráždí čínského draka. Vytvořili děkovné VIDEO a Tchaj-wan ho zveřejnil. Diplomaté nevěří svým očím

"Bylo by prospěšné, kdyby váš národ mohl být zapojen ve Světové zdravotnické organizaci." To řekl se…